Turbulencje w strefie z Wałbrzycha

Małgorzata Grzeorczyk
opublikowano: 10-10-2012, 00:00

Minister gospodarki odwołał wiceprezes. Dlaczego i kto zajmie jej miejsce — nie wiadomo.

Lidia Jarmułowicz została wczoraj odwołana ze stanowiska wiceprezesa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park. — Minister gospodarki nie uzasadnił tej decyzji — mówi Anna Paszkowska, rzeczniczka strefy. Kadencja obecnego zarządu mija w czerwcu 2014 r. W 2011 r. zysk wałbrzyskiej strefy spadł z 24 mln zł do 8 mln zł, podczas gdy tylko z opłat strefowych spółka zbiera rocznie 10 mln zł. Specjaliści wskazują, że tereny kupione przez obecny zarząd nie zostały sprzedane inwestorom, a kilka transakcji należałoby wziąć pod lupę ze względu na wysokie ceny zapłacone prywatnym właścicielom.

Waldemar Pawlak ma prawo do powołania dwóch członków zarządu strefy. Skorzystał z tego w czerwcu 2011 r., gdy nie powołał na kolejną kadencję prezesa i wiceprezesa. Stanowiska oddał Urszuli Solińskiej-Marek, wcześniej dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, i właśnie Lidii Jarmołowicz, szefowej oddziału ZUS w Legnicy. Decyzji sprzeciwili się samorządowcy, którzy apelowali do premiera, krytykując powiązania obu pań z PSL. Zbuntowali się takżepracownicy strefy, którzy odeszli z firmy. Przez niecały rok jedynym pracownikiem z doświadczeniem był Wojciech Morel, wybrany w konkursie wiceprezes, wcześniej dyrektor marketingu w Invest-Parku.

Współpraca z nowymi członkami zarządu nie układała się dobrze. Jesienią ubiegłego roku Urszula Sowińska-Marek poinformowała radę nadzorczą, że Wojciech Morel nie wypełnia obowiązków. W odpowiedzi ten poinformował o nadużyciach pozostałych członków zarządu. W marcu tego roku na wniosek Urszuli Solińskiej-Marek został odwołany. Jego miejsce zajął w lipcu kojarzony z PO Tomasz Jakacki, którego zaproponowała gmina Wałbrzych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzeorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu