Turcja: bank centralny zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Bank centralny Turcji zwołał na wtorek nadzwyczajne posiedzenie komitetu polityki pieniężnej w reakcji na gwałtowny spadek wartości lira.

Bank poinformował, że podczas posiedzenia zostaną przedyskutowane ostatnie wydarzenia na rynkach walutowych. Zasygnalizował, że może podjąć „niezbędne działania w celu przywrócenia stabilności cen”.

Notowania lira od listopada 2013 r.
Zobacz więcej

Notowania lira od listopada 2013 r.

Po komunikacie banku centralnego lira umocniła się wobec dolara do 2,3420 po tym, jak wcześniej w poniedziałek jej wartość spadła do 2,39 za dolara.

W ubiegłym tygodniu bank centralny nie zdecydował się podwyższyć stóp procentowych. Analitycy uważają, że powodem były obawy iż zahamuje to wzrost gospodarczy przed marcowymi wyborami.

Ostatni raz bank centralny Turcji zwołał nadzwyczajne posiedzenie w 2011 rolu. Wówczas obniżył na nim główną stopę procentową z 6,25 proc. do 5,75 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Turcja: bank centralny zwołuje nadzwyczajne posiedzenie