Turcja chce produkować przynajmniej 100 ton złota rocznie

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-01-2021, 14:35

Turcja planuje znaczące zwiększenie produkcji złota. W ciągu najbliższych pięciu lat ma ona wzrosnąć do przynajmniej 100 ton rocznie, informuje Reuters.

Andrey Rudakov

Taką deklarację złożył Faith Donmez, tamtejszy minister energetyki. W 2020 r. kraj który ostatnio stał się miejscem wielu konfliktów politycznych i gospodarczych wytworzył 42 tony szlachetnego kruszcu notując rekordowy poziom produkcji.

Naszym prawdziwym celem jest przekroczenie poziomu 100 ton rocznie w ciągu kolejny pięciu lat – powiedział Donmez. Dodał, że pozwoliłoby to Turcji awansować do 10-tki krajów z produkcją złota przekraczającą wspomniany poziom.

Plany są podyktowane rosnącym zapotrzebowaniem na kruszec i koniecznością stałego wzrostu jego importu co przekłada się na wypływ twardej waluty. W zeszłym roku Turcja sprowadziła złoto o wartości 26,6 mld USD, o niemal dwa razy więcej niż w roku 2019. Stanowiło to ponad 10 proc. całości importu kraju, który podliczono w 2020 r. na 219,43 mld USD.

W kraju jest obecnie czynnych 18 kopalni złota, a na rozpoczęcie produkcji czeka kolejnych 20.

By ograniczyć import, musimy zapewnić wzrost własnej produkcji, tak by nie wpływać negatywnie na deficyt na rachunku obrotów bieżących – wyjaśnił Donmez.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane