Turcja: po zwolnieniu ministra finansów lira znów słabnie

opublikowano: 02-12-2021, 07:00

Lira znów zmierza do rekordowo niskiej wartości notowanej wcześniej w tym tygodniu po doniesieniach, że prezydent Recep Tayyip Erdogan dokonał zmiany na stanowisku ministra finansów, informuje Bloomberg.

Lira słabnie obecnie o 1,9 proc. do 13,5145 za dolara. Z opublikowanego w mediach dekretu wynika, że turecki minister finansów Lutfi Elvan odejdzie ze stanowiska i zastąpi go dotychczasowy wiceminister Nureddin Nebati.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bloomberg przypomina, że we wtorek lira słabła do nawet 13,9519 za dolara. W środę turecka waluta umacniała się po tym jak bank centralny po raz pierwszy od 2014 roku dokonał interwencji na rynku walutowym.

Lira jest o 82 proc. słabsza wobec dolara niż na początku roku. Tylko przez ostatni miesiąc straciła prawie 40 proc. wartości. To reakcja rynku na wymuszane przez prezydenta Turcji obniżki stóp procentowych w czasie wysokiej inflacji w kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane