Turcja wyssie kapitał z Polski

JAG
opublikowano: 06-04-2012, 00:00

CO DALEJ

GRZEGORZ ZATRYB

główny strateg Skarbiec TFI

Po dość przygnębiających danych z marca początek kwietnia przyniósł optymistyczne informacje na temat nastrojów przedsiębiorców. Wyższe od oczekiwanych okazały się wskaźniki PMI dla Chin, Wielkiej Brytanii, pozytywnie zaskoczyły także wskaźniki dla Polski, Węgier i Czech. Dzięki temu koniunktura na giełdach będzie wspierana przynajmniej z tej strony. W przypadku warszawskiego parkietu o sytuacji zadecyduje jednak przepływ kapitału zagranicznego. Ostatni bardzo dobry odczyt PKB w Turcji może przyciągnąć inwestorów do tamtejszego rynku, co będzie miało negatywny wpływ na polską giełdę. Nadal jednak wydaje się, że pytanie nie brzmi, „czy powrócą wzrosty”, ale raczej „kiedy”.

Jeśli chodzi o rynek polskich obligacji skarbowych, to marcowa korekta stworzyła dobrą podstawę do powrotu do zwyżek cen. Można oczekiwać, że rentowność obligacji pięcioletniej powróci w okolice 4,85 proc. Co prawda w dłuższym okresie powróci pytanie o kierunek, jaki obierze polityka pieniężna, jednak na razie funkcjonowanie rynku zostanie mocno ukierunkowane przez bardzo niską podaż na przetargach Ministerstwa Finansów. Do końca marca zaspokojona została połowa potrzeb pożyczkowych budżetu przewidziana na ten rok. Biorąc pod uwagę, że wykonanie budżetu będzie i w tym roku lepsze niż zapisane w ustawie, popyt ze strony nowych inwestorów będzie realizowany głównie na rynku wtórnym, windując cenę polskiego długu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Turcja wyssie kapitał z Polski