Turcja: wyższa inflacja zniwelowała niemal cały wzrost stóp

opublikowano: 03-08-2021, 11:49

Inflacja wzrosła w lipcu w Turcji mocniej niż oczekiwano. Zmniejszyła szansę na oczekiwaną przez prezydenta kraju obniżkę stóp.

Wzrost cen wyniósł 18,95 proc. w lipcu w skali roku. Spowodowało to zmniejszenie realnej stopy procentowej w Turcji do zaledwie 0,05 proc. W trudnej sytuacji znalazł się szef banku centralnego Sahap Kavcioglu. Z jednej strony zobowiązał się, że utrzyma główną stopę powyżej inflacji, czego bacznie pilnuje rynek. Z drugiej będzie poddawany rosnącej presji prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który niezmiennie domaga się obniżania stóp.

- Bank centralny Turcji nie może poważnie rozważać cięcia stóp skoro inflacja jest minimalnie niższa niż główna stopa wynosząca 19 proc. – powiedział Bloombergowi Piotr Matys, analityk walutowy InTouch Capital Markets. - Kavcioglu może zostać zmuszony do czekania do ostatniego kwartału na spadek inflacji i możliwość rozważenia przez bank ograniczonej obniżki stóp bez destabilizacji liry – dodał.

Rok temu główna stopa wynosiła w Turcji trochę ponad 8 proc.

Szef banku centralnego Turcji prognozował w lipcu, że na koniec tego roku inflacja cen detalicznych będzie wynosiła 14,1 proc.

Kolejne posiedzenie banku centralnego Turcji w sprawie stóp zaplanowane jest na 12 sierpnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane