Czytasz dzięki

Tureckie władze muzułmańskie wskazały, kiedy pożyczka na procent nie jest lichwą

opublikowano: 15-01-2020, 17:39

Islamska Wysoka Rada Spraw Religijnych przedstawiła nową interpretację w sprawie obowiązującego od ok. 1400 lat zakazu lichwy.

Rada ogłosiła, że oprocentowanie mieszkaniowego kredytu hipotecznego nie narusza zakazu lichwy o ile jest to kredyt zaciągnięty w tureckim państwowym banku i zostanie on przeznaczony na zakup mieszkania w projekcie mieszkaniowym realizowanym przez państwo.

Choć większość religijnych muzułmanów nie uznaje tak szerokiej możliwości interpretacji, to Rada przekonuje, że w przypadku państwowych projektów mieszkaniowych odsetki nie są grzechem, bo ich głównym celem jest pomoc ludziom o niskich i średnich dochodach, a nie zarobienie pieniędzy.

Budowa tanich mieszkań to podstawowa działalność Agencji Rozwoju Mieszkalnictwa, która stała się głównym motorem tureckiej gospodarki za czasów rządów prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Sprzedaż mieszkań wzrosła do ponad 200 tys. w grudniu, najwięcej od 2013 roku.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane