Turecka Gulermak zainteresowana m.in. projektami dot. rozbudowy kolei i dróg w Polsce

opublikowano: 17-10-2017, 19:05
aktualizacja: 17-10-2017, 19:08

Polska rozwija się bardzo dynamicznie, a dla nas szczególnie interesujące są projekty związane z rozbudową infrastruktury kolejowej, rozbudową dróg, ale też z tunelowaniem - powiedział PAP rzecznik prasowy Gulermak Bartosz Sawicki podczas wtorkowego Polsko-Tureckiego Forum Biznesu.

"Startujemy w licznych przetargach. Polska rozwija się bardzo dynamicznie, jeśli chodzi o rynek infrastrukturalny. Dla nas szczególnie interesujące są projekty związane z rozbudową infrastruktury kolejowej, rozbudową dróg, ale też z tunelowaniem. W tych obszarach mamy doświadczenie. Przetargi (...) ruszają z kopyta. Z wielką chęcią zmierzymy się z konkurentami" - wskazał Sawicki.

Turecka firma Gulermak prowadzi w Polsce dwa projekty. "Są to rozbudowa II linii metra na odcinku zachodnim na Woli oraz budowa mostu na trasie S2. Łącznie te inwestycje to ok. 2 mld zł." - powiedział.

Budowę drogi i mostu S2, jak przypomniał Sawicki, Gulermak rozpoczął w czerwcu tego roku. "Jesteśmy pierwszą firmą - bo ta droga jest podzielona na trzy odcinki - która rozpoczęła pełne prace budowlane. Jesteśmy już na etapie prac rzecznych - powstały podpory mostu. Do końca 2020 r. most powinien być gotowy, nie ma żadnego zagrożenia dla jego realizacji" - ocenił. "Jeśli chodzi o budowę metra przystępujemy do prac przygotowawczych - zakończyliśmy budowę ścian szczelinowych oraz przekładanie instalacji teletechnicznych. (...) W listopadzie 2019 r. jest kontraktowy termin zakończenia prac" - powiedział.

Jak podkreślił, tego typu forum to możliwość nawiązania kontaktów biznesowych. "Budujemy na całym świecie w Indiach, w Dubaju, więc mamy dużo do zaoferowania i jest to też możliwość dotarcia z naszymi projektami i nawiązania współpracy biznesowej" - wskazał. Dodał, że warto jest w takich wydarzeniach uczestniczyć żeby, "zaprezentować swoje doświadczenie i wyjść ze swoją ofertą szerzej".

W odbywającym się we wtorek w Warszawie Polsko-Tureckim Forum Biznesu wzięli udział m.in. polski prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Tureckiemu prezydentowi towarzyszyła kilkudziesięcioosobowa delegacja biznesowa firm tureckich. Forum było okazją do spotkań polskich i tureckich przedsiębiorców. Wydarzenie zorganizowało Ministerstwo Rozwoju, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Foreign Economic Relations Board of Turkey (DEIK), we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą, Polsko-Turecką Izbą Gospodarczą i Ambasadą Turcji w Polsce.

Według Krajowej Izby Gospodarczej w 2016 roku polsko-tureckie obroty handlowe osiągnęły poziom ok. 6,2 mld euro. Polska, jak podała KIG, utrzymuje dodatni (ok. 6 mln 780 tys. USD) bilans wymiany handlowej z Turcją. W większości jest to zasługa małych i średnich firm. Realizują one ok 60 proc. dwustronnych obrotów.

Jak podkreśliła KIG, polski eksport do Turcji stanowi ok. 1,5 proc. całego eksportu. "Pokazuje to, że chociaż wymiana handlowa między oboma krajami wykazuje tendencję rosnącą, potencjał współpracy jest jednak znacznie większy. Wg. zgodnej oceny ekspertów polskich i tureckich, wynosi ona 10 mld euro" - oceniła KIG.

Według PAIH wartość polskiego eksportu do Turcji w pierwszych ośmiu miesiącach 2017 r. wyniosła 1844,0 mld euro, zaś importu - 2018,2 mld euro. Dla porównania w 2016 r. eksport wyniósł 2816,3 mld euro, a import - 2811,9 mld euro. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane