Turecka lira mocno w dół po zaognieniu sytuacji na Bliskim Wschodzie

Lira osłabia się do najniższego poziomu w historii, po tym jak sytuacja na wschodnich obrzeżach Turcji zaogniła się.

Lira turecka osłabia się względem dolara do najniższego poziomu w historii, po tym jak zaogniła się sytuacja na pograniczu turecko-syryjskim i turecko-irackim. Notowania dolara w lirach rosną w poniedziałek o 0,8 proc., co w cenach zamknięcia oznacza najwyższy kurs w historii. Tureckie lotnictwo przeprowadziło ataki na bojówki kurdyjskie oraz Państwa Islamskiego, a władze w Ankarze wezwały NATO do rozmów na temat swojego bezpieczeństwa. Spotkanie odbędzie się we wtorek.

- Turcja poprosiła o spotkanie w obliczu powagi sytuacji także po to, aby poinformować sojuszników o podejmowanych przez siebie działaniach – poinformowało NATO.

Od początku roku dolar jest już na 18,3-procentowym plusie wobec liry, co oznacza już trzeci z rzędu rok jego znaczącego umocnienia. Spokojnie zareagowała natomiast giełda w Stambule. Indeks XU100 traci 0,4 proc. Wciąż znajduje się jednak 8,6 proc. poniżej pułapu z początku roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu