Turecka lira znowu słabnie

Marej Druś, Bloomberg
opublikowano: 27-08-2018, 10:51

Po relatywnie spokojnym tygodniu na rynek tureckiej liry wróciła zmienność i znów ona słabnie.

Lira słabła w poniedziałek nawet o 3,2 proc. wobec dolara amerykańskiego. Obecnie traci 2,3 proc. i notowana jest po 6,1422 za dolara. Miesięczna zmienność implikowana, miara spodziewanej zmienności tureckiej waluty, wzrosła powyżej 40 proc. po spadku w okresie przerwy świątecznej w ubiegłym tygodniu.

JP Morgan Chase zrewidował swoją prognozę przyszłorocznego wzrostu gospodarczego Turcji z 2,8 do 1,1 proc. Ekonomiści amerykańskiego banku wskazali „pogorszenie warunków finansowania i ciaśniejsze warunki płynnościowe”.

Lira słabła niedawno z powodu konfliktu z USA w sprawie sporu o zatrzymanego w Turcji amerykańskiego pastora, a także polityki wobec konfliktu w Syrii. Inwestorzy obawiają się także rosnącego wpływu na gospodarkę prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, niechętnego podwyższaniu stóp procentowych w sytuacji rosnącej inflacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marej Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu