Turecki filantrop oskarżony o próbę obalenia rządu

DI, PAP
opublikowano: 01-11-2017, 10:29
aktualizacja: 01-11-2017, 10:30

Znany turecki biznesmen i filantrop Osman Kavala został uwięziony w Stambule i oczekuje na proces po oskarżeniu go o próbę obalenia rządu - poinformowała w środę agencja Anatolia.

Kavala przebywa w areszcie w związku ze śledztwem dot. oskarżenia kaznodziei Fethullaha Gulena, zamieszkałego w USA, o inspirowanie do nieudanego zamachu stanu w Turcji z lipca 2016 r.

Według agencji Kavala został oskarżony o "próbę obalenia porządku konstytucyjnego" oraz o "próbę obalenia rządu Republiki Turcji".

Urodzony w Paryżu biznesmen został zatrzymany 18 października na lotnisku w Stambule i przewieziony do siedziby wydziału antyterrorystycznego tureckiej policji.

Jest on współzałożycielem jednego z największych tureckich wydawnictw Iletisim Yayinlari i przewodniczy organizacji pozarządowej Kultura Anatolii, która pracuje nad przezwyciężaniem różnic w tureckim społeczeństwie poprzez szerzenie kultury i propagowanie sztuki.

Zaniepokojenie aresztowaniem Kavali wyraziły USA i Francja. Rzeczniczka francuskiego MSZ oświadczyła, że Kavala to "jedna z najważniejszych i najbardziej szanowanych postaci tureckiego społeczeństwa".

Po nieudanym zamachu stanu z lipca 2016 r., w Turcji aresztowano ponad 50 tys. osób, a 150 tys. zostało wyrzuconych z pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu