Turecki PKB wzrósł mocniej od prognoz

opublikowano: 11-12-2017, 11:00

Gospodarka Turcji rozwijała się w trzecim kwartale 2017 r. mocniej niż zakładały prognozy, wspierana znaczącym wzrostem wydatków gospodarstw domowych, donosi Bloomberg.

PKB zwiększył się w okresie trzech miesięcy do 30 września aż o 11,1 proc. w stosunku do trzeciego kwartału 2016 r., wynika z danych zaprezentowanych przez tamtejszy urząd statystyczny.

Turcja
fot. Bloomberg

To wynik lepszy od szacunków ekonomistów, których mediana prognoz zakładała wzrost o 10 proc. wobec wzrostu o 5 proc. kwartał wcześniej.

Sezonowo wyrównany wskaźnik odnotował wzrost rzędu 1,2 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, ale w tym przypadku odczyt okazał się słabszy od projekcji (1,8 proc.). 

Tymczasem wydatki konsumenckie dokonywane przez gospodarstwa domowe, które odpowiadają za niemal 2/3 gospodarki zwiększyły się o 11,7 proc. w ujęciu rocznym.

Z kolei wydatki rządowe na wynagrodzenia oraz zakupy dóbr i usług wzrosły o 2,8 proc. W tym przypadku odnotowano gwałtowny spadek wobec 24-proc. dynamiki wzrostu przed rokiem. 

Problemem jest jakość wzrostu, i znaczący udział wydatków w napędzaniu rynku krajowego – ocenia Timothy Ash, startego rynków rozwijających się w BlueBay Asset Management z Londynu dodając, że dodatkowe obawy budzi słabsza waluta i wyższe stopy procentowe.

Może to spowodować nagłe zatrzymanie wzrostu w przyszłym roku – ostrzega Ash.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane