Tureckie aktywa tanieją w oczekiwaniu na działania wojskowe w Syrii

opublikowano: 07-10-2019, 10:59

Turecka lira słabnie wyraźnie w związku z obawami dotyczącymi zapowiadanego wejścia sił tureckich do północnej Syrii.

Lira słabnie o 1,0 proc. do 5,75 za dolara. To największy spadek wartości wśród walut gospodarek wschodzących w poniedziałek. Główny indeks giełdy w Stambule spadał nawet o 0,9 proc. 

Liry tureckie
Liry tureckie
Bloomberg

USA ogłosiły, że ich wojsko opuści teren, przez który w najbliższym czasie będą do Syrii wkraczały wojska tureckie. Odebrano to jako umożliwienie Turcji działań przeciwko Kurdom walczącym z Państwem Islamskim w północnej Syrii.

- Działania wojskowe są bliskie – powiedział Cristian Maggio, szef strategii na rynkach wschodzących w TD Securities w Londynie. – Dla rynków nie będzie nic dobrego z kampanii w Syrii. Dlatego to wybór między bardzo złym, a neutralnym do złego – dodał.

Turcja od miesięcy głosiła zamiar usunięcia Kurdów z pobliża swojej południowej granicy i stworzenia strefy buforowej w Syrii.

- Wycofanie się USA z obszaru na rzecz Turcji, to także pozostawienie Turcji kosztów i odpowiedzialności – powiedział Burak Demircioglu, szef międzynarodowych rynków kapitałowych w Yatirim Finansman w Stambule. – Rynek może być chwiejny dopóki nie będzie jasności po wkroczeniu Turcji – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane