Tureckie władze muzułmańskie wskazały, kiedy pożyczka na procent nie jest lichwą

opublikowano: 15-01-2020, 17:39

Islamska Wysoka Rada Spraw Religijnych przedstawiła nową interpretację w sprawie obowiązującego od ok. 1400 lat zakazu lichwy.

Rada ogłosiła, że oprocentowanie mieszkaniowego kredytu hipotecznego nie narusza zakazu lichwy o ile jest to kredyt zaciągnięty w tureckim państwowym banku i zostanie on przeznaczony na zakup mieszkania w projekcie mieszkaniowym realizowanym przez państwo.

Choć większość religijnych muzułmanów nie uznaje tak szerokiej możliwości interpretacji, to Rada przekonuje, że w przypadku państwowych projektów mieszkaniowych odsetki nie są grzechem, bo ich głównym celem jest pomoc ludziom o niskich i średnich dochodach, a nie zarobienie pieniędzy.

Budowa tanich mieszkań to podstawowa działalność Agencji Rozwoju Mieszkalnictwa, która stała się głównym motorem tureckiej gospodarki za czasów rządów prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Sprzedaż mieszkań wzrosła do ponad 200 tys. w grudniu, najwięcej od 2013 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane