Turkmenistan grozi Gazpromowi wstrzymaniem sprzedaży gazu

Polska Agencja Prasowa SA
21-06-2006, 13:49

Turkmenistan zagroził w środę, że wstrzyma sprzedaż gazu rosyjskiemu koncernowi Gazprom, o ile Moskwa nie zgodzi się od drugiego półrocza na podwyżkę ceny tego surowca - z 65 dolarów za 1000 metrów sześciennych do 100 USD.

Turkmenistan zagroził w środę, że wstrzyma sprzedaż gazu rosyjskiemu koncernowi Gazprom, o ile Moskwa nie zgodzi się od drugiego półrocza na podwyżkę ceny tego surowca - z 65 dolarów za 1000 metrów sześciennych do 100 USD.

Turkmenistan zwrócił się z propozycją podniesienia ceny do prezesa Gazpromu Aleksieja Millera, który na początku tygodnia przebywał w Aszchabadzie. Minister ds. ropy naftowej, gazu ziemnego i bogactw naturalnych Gurbanmyrat Atajew zapowiedział wstrzymanie sprzedaży gazu Gazpromowi, jeśli w ciągu półtora miesiąca nie dojdzie do podpisania nowego kontraktu. Władze Gazpromu chcą kupować gaz po dotychczasowej cenie.

Turkmenistan jest drugim, po Rosji, producentem gazu wśród państw byłego ZSRR i jego ogromne zasoby tego surowca odgrywają coraz większą rolę polityczną. Turkmenistan wydobywa rocznie ok. 60 mld metrów sześciennych gazu, z czego dwie trzecie sprzedaje, głównie Gazpromowi. Niewielka część eksportu trafia do sąsiedniego Iranu.

Cena turkmeńskiego gazu ma zasadnicze znaczenie dla Ukrainy, która - za pośrednictwem Gazpromu - jest jego głównym odbiorcą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Turkmenistan grozi Gazpromowi wstrzymaniem sprzedaży gazu