Turkmenistan: Ukraina powinna skonsultować się i innymi krajami ws. gazociągu

PAP
opublikowano: 30-01-2008, 16:53

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turkmenistanu oświadczyło w środę, że ukraińską propozycję budowy gazociągu z  Azji Środkowej przez Ukrainę powinny poprzedzić konsultacje z innymi państwami.

Z inicjatywą poprowadzenia przez terytorium Ukrainy gazociągu z Azji Środkowej, który omijałby Rosję, wystąpiła w tym tygodniu szefowa ukraińskiego rządu Julia Tymoszenko podczas wizyty w Brukseli.

Nowy gazociąg - nazwany przez ukraińską premier White Stream (Biały Strumień) - zaczynałby się w Turkmenistanie, skąd przez Morze Kaspijskie, Gruzję i Morze Czarne biegłby na Krym, a stamtąd - do Europy Zachodniej. Byłby alternatywą wobec projektowanej przez UE magistrali Nabucco. White Stream omijałby, tak jak Nabucco, Rosję i transportowałby 30 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Turkmeńskie MSZ oświadczyło, że oczekuje, iż inne państwa skonsultują się z Turkmenistanem w sprawie przyszłych gazociągów, zanim zaczną ogłaszać ewentualny przebieg ich trasy.

Według rosyjskiej "Niezawisimej Gaziety" oferta Tymoszenko to druga w ciągu kilku dni "próba obrony Europy przed Gazpromem" podjęta przez Ukrainę. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii w zeszłym tygodniu prezydenci Ukrainy i Azerbejdżanu, Wiktor Juszczenko i Ilham Alijew, rozmawiali o połączeniu systemów przesyłowych Ukrainy i Azerbejdżanu.

W tym celu planuje się ułożyć gazociąg GUEU (Gruzja-Ukraina-Unia Europejska), łączący oba kraje przez Gruzję i Morze Czarne. W przyszłości GUEU mógłby być połączony z planowanym Gazociągiem Transkaspijskim, który ma transportować gaz z Azji Środkowej.

Nowe inicjatywy energetyczne Ukrainy będą jednym z tematów kolejnego regionalnego szczytu na temat bezpieczeństwa energetycznego, który odbędzie się w maju w Kijowie. Będą także omawiane na szczycie GUAM, organizacji regionalnej skupiającej m.in. Gruzję, Ukrainę i Azerbejdżan, wyznaczonym na czerwiec w Tbilisi.

Rosyjska gazeta "Wriemia Nowostiej" w środę zwraca uwagę, że Unii Europejskiej nie udało się jak dotąd zapełnić gazociągu Nabucco, gdyż Azerbejdżan nie ma odpowiednich ilości gazu na eksport, a Turkmenistan sprzedaje całość swojego paliwa Rosji. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane