Turkmenistan otworzył wielkie zakłady przerobu gazu

PAP, DI
opublikowano: 29-06-2019, 20:31

W Turkmenistanie otwarto jedne z największych na świecie zakładów przerobu gazu.

Obchodzący 62. urodziny prezydent kraju Kurbankuły Berdymuchammedow powiedział w sobotę, że nowe zakłady będą przerabiać 1,785 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

Da to w skali roku 600 tys. ton benzyny, 12 tys. ton oleju napędowego i 15 tys. ton skroplonego gazu ziemnego.

Zakłady powstałe w pobliżu Aszchabadu to inwestycja o wartości około 1,7 mld dolarów. Zostały zbudowane przez konsorcjum z udziałem japońskiej firmy Kawasaki Heavy Industry i tureckiej Ronesans. W finansowaniu inwestycji uczestniczył Japoński Bank Współpracy Międzynarodowej. Budowę rozpoczęto w 2014 roku.

Turkmenistan posiada czwarte co do wielkości złoża gazu ziemnego na świecie, które według oficjalnych danych rządu USA wynoszą nieco ponad 7,5 bln metrów sześciennych. Jednak od dawna w kraju jest wysokie bezrobocie i gospodarcza stagnacja.

Jak pisze portal RFE/RL rząd w Aszchabadzie poczynił pewne kroki reformatorskie, podnosząc opłaty za wodę, gaz i elektryczność, które kiedyś były tam darmowe. Mimo to od kilku miesięcy brakuje paliw na stacjach w niektórych częściach Aszchabadu i poza stolicą. W mieście Mary (dawnej Merw) na stacjach paliwowych mówiono kierowcom, że benzyna jest jedynie dla państwowych pojazdów.

"Kraj nasz dotrzymuje kroku postępowi naukowemu - powiedział podczas sobotniej uroczystości prezydent Berdymuchammedow. - Chcemy, żeby Turkmenistan stał się centrum +zielonej+ gospodarki".

W odczytanym podczas ceremonii przesłaniu premier Japonii Shinzo Abe wyraził zadowolenie z pomocy udzielonej Turkmenistanowi - poinformował nadawca France24. Japońskie firmy ostatnio zwiększyły inwestycje w Turkmenistanie, kraju w przeważającej mierze zależnym od eksportu gazu do Chin z wykorzystaniem rurociągu ukończonego w 2009 roku.

Według mediów do tej pory Turkmenistan nie miał zbyt wiele szczęścia w sprzedaży swojego gazu: Rosja i Iran zrezygnowały z zakupu, spierając się o jego cenę kilka lat temu i do rozmów na ten temat nie powrócono. W tej sytuacji jedynym większym importerem zostały Chiny.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy