Czytasz dzięki

Turyści przylecą z zakazanych krajów

opublikowano: 28-08-2020, 12:46
aktualizacja: 28-08-2020, 18:18

Od 2 września nie będzie można latać do 46 krajów, w tym Francji, Hiszpanii i Chorwacji. Nie dotyczy to jednak czarterów.

Jest nowy projekt rozporządzenia ograniczającego możliwość wykonywania lotów, które wejdzie w życie 2 września. Ministerstwo Infrastruktury umieściło na liście 46 krajów, w tym Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Hiszpanię, Albanię, Francję, Maltę, Luksemburg i Rumunię.

Zobacz więcej

Start samolotu (fot. Bloomberg)

Zapis widmo

Pojawił się jednak zapis, który wyklucza z konieczności stosowania się do ograniczeń biura podróży. Zakaz nie będzie stosowany do samolotów realizujących loty międzynarodowe, wyczarterowanych „przed dniem 15 marca 2020 r. na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie”. Taki zapis byłby wielką ulgą dla biur podróży, bo włączenie na listę Hiszpanii zniszczy sezon zimowy, w którym popularnym kierunkiem są Wyspy Kanaryjskie. Niestety, okazuje się, że chodzi tylko o przywiezienie turystów z powrotem do kraju.

- Poprosiliśmy o zapis, który umożliwiłby nam przywiezienie turystów w ciągu siedmiu dni od wejścia w życie nowych ograniczeń, bez konieczności uzyskiwania zgody premiera. Taka zapewne była intencja ustawodawcy. Spodziewam się, że zapis zostanie skorygowany - mówi Piotr Henicz, wiceprezes Itaki. 

To nie ma sensu

Michał Kaczmarzyk, szef Buzza, polskiej spółki Ryanaira, która odpowiada zarówno za loty rejsowe, jak i czarterowe, uważa, że wprowadzanie zakazu lotów w ramach krajów należących do Unii Europejskiej jest pozbawione logiki.

- Po pierwsze, samolot jest najbezpieczniejszym środkiem transportu w dobie epidemii, co potwierdzają najnowsze badania – w zasadzie brak potwierdzonych przypadków rozsiania wirusa na pokładzie. Zakaz lotów przy jednoczesnej pełnej swobodzie podróży innymi środkami transportu jest nie tylko dyskryminujący dla sektora lotniczego, ale przede wszystkim sprzeczny z deklaracjami rządu, jakoby miał na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Po drugie, wprowadzenie zakazu lotów z Polski, podczas gdy wszystkie państwa sąsiadujące podobnych zakazów nie wprowadzają – mam na myśli Niemcy, Czechy i Litwę – jest ruchem populistycznym, gdyż nie ma w praktyce możliwości ograniczenia przepływu pasażerów z państw objętych zakazem. Pasażerowie ci przylecą z wykorzystaniem infrastruktury lotnisk państw sąsiadujących i przekroczą granice z Polską innym samolotem, samochodem lub pociągiem – mówi szef Buzza.

Twierdzi, że rząd pozbywa się możliwości monitorowania całego ruchu za pomocą kart lokalizacyjnych składanych przez pasażerów po przylocie. Takich informacji nie uzyska, gdy ruch zostanie przekierowany na inne kraje, bo w karcie lokalizacyjnej widać tylko ostatni odcinek podroży przed przekroczeniem granicy z Polską. [MAG]

Oto pełna lista krajów, do których nie polecą linie lotnicze, chyba, że na zlecenie lub za zgodą premiera albo w ramach czarterów powrotnych:

1. Belize;
2. Bośnia i Hercegowina;
3. Czarnogóra;
4. Brazylia;
5. Bahrajn;
6. Królestwo Eswatini;
7. Hiszpania;
8. Meksyk;
9. Izrael;
10. Katar;
11. Kuwejt;
12. Libia;
13. Albania;
14. Argentyna;
15. Armenia;
16. Chile;
17. Chorwacja;
18. Dominikana;
19. Ekwador;
20. Francja;
21. Gwatemala;
22. Honduras;
23. Indie;
24. Irak;
25. Kazachstan;
26. Kolumbia;
27. Kosowo;
28. Kostaryka;
29. Liban;
30. Macedonia Północna;
31. Malediwy;
32. Malta;
33. Mołdawia;
34. Namibia;
35. Panama;
36. Paragwaj;
37. Peru;
38. Republika Południowej Afryki;
39. Salwador;
40. Surinam;
41. Republika Zielonego Przylądka;
42. Rumunia;
43. Stany Zjednoczone Ameryki;
44. Luksemburg;
45. Boliwia;
46. Bahamy.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane