Czytasz dzięki

Turystyka trzeci raz walczy o 466 mln EUR na inwestycje

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 04-06-2008, 00:00

Na turystyczne projekty ponadregionalne zgłoszono 175 wniosków. Pieniędzy na nie potrzeba 15 razy więcej, niż jest do dyspozycji.

Na turystyczne projekty ponadregionalne zgłoszono 175 wniosków. Pieniędzy na nie potrzeba 15 razy więcej, niż jest do dyspozycji.

175 projektów wartych 7,4 mld zł wpłynęło do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). To skutek naboru wniosków do działania 6.4 „Inwestycje w produkty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”, który zakończył się w maju.

— Łączna kwota wszystkich wniosków jest ponadpiętnastokrotnie wyższa od dostępnych funduszy, które sięgają 138 mln EUR (466,4 mln zł). Liczba projektów przerosła nasze oczekiwania, bo spodziewaliśmy się około stu — przyznaje Karina Milan, dyrektor departamentu wdrażania funduszy strukturalnych POT.

Ponad 140 projektów nadesłały administracja i organizacje branży turystycznej, a ponad 30 — przedsiębiorcy.

— Szkoda, że tak się dzieje, ale rzadko który projekt od przedsiębiorcy rzeczywiście wpisuje się w działanie 6.4 — mówi Karina Milan.

Zdarzają się propozycje, które nie są inwestycjami, np. zorganizowanie wyjazdów dla osób niepełnosprawnych, albo niezbyt odkrywcze, jak kolejny wyciąg narciarski. Wnioski ocenia teraz zespół złożony z przedstawicieli resortów sportu i turystyki, gospodarki, rozwoju regionalnego i POT.

— Zespół powinien zakończyć prace w piątek i przekazać ich wynik do Ministerstwa Gospodarki. Stamtąd trafi on do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR), które przeprowadzi 30-dniowe konsultacje społeczne. Zaczną się one prawdopodobnie w połowie czerwca. Potem MRR podejmie ostateczną decyzję, zamieści obwieszczenie i POT będzie mogła zacząć podpisywanie wstępnych umów — mówi dyrektor POT.

Choć teoretycznie działanie 6.4 to pieniądze na lata 2007-13, projekty z listy skonsumują całą kwotę.

— To potężne inwestycje z udziałem wielu partnerów. Preferowane będą te, które zakończą się przed EURO 2012. Powstanie też lista rezerwowa — zapowiada Karina Milan.

To już trzecie podejście rządu do stworzenia listy projektów kluczowych. Ponieważ chodzi o unijne pieniądze na lata 2007-13, które trzeba wydać do 2015 r., lepiej, żeby sprawdziło się powiedzenie: do trzech razy sztuka.

Trudno podzielić miliony

25 X 2006 r.

„PB” informuje, że Ministerstwo Gospodarki przygotowało listę projektów kluczowych, która, zdaniem przedstawicieli branży turystycznej, nie jest

— delikatnie mówiąc — idealna.

4 IX 2007 r.

Branża turystyczna skarży się „PB”, że nowa lista, tym razem przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, jest zła. Podobno jednak już za późno na zmiany.

VI 2008 r.

Jednak i druga lista została anulowana. Spośród 175 obecnych projektów kilka dotyczy atrakcji z listy UNESCO, sporo związanych jest ze szlakami wodnymi, turystycznymi, wiele — z miejscami, gdzie będą rozgrywane mecze EURO 2012. Wnioski ocenia zespół, w którego skład wchodzi Karina Milan (na zdjęciu), dyrektor departamentu wdrażania funduszy strukturalnych POT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane