Tusk: Decyzja amerykańskiego Senatu ws. tarczy to dobra wiadomość

PAP
opublikowano: 15-12-2007, 14:39

Jako "bardzo dobry komunikat" ocenił premier Donald Tusk ustawę amerykańskiego Senatu, określającą warunki, jakie będzie musiała spełnić administracja prezydenta George'a W. Busha, aby uzyskać ostateczną zgodę na budowę tarczy antyrakietowej w Europie.

Ustawę, będącą fragmentem nowego budżetu obronnego USA, przegłosowano w piątek. Zostanie teraz przesłana do podpisu prezydentowi. Realizację projektu tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej uzależniono w niej od dwóch warunków. Polska i Czechy, gdzie miałyby powstać elementy tarczy, muszą wyrazić swą "ostateczną zgodę". Według demokratycznego senatora Carla Levina oznacza to zgodę parlamentów tych krajów.

"To jest bardzo dobry komunikat, bo to znaczy, że nasze negocjacje z Amerykanami mogą doprowadzić do lepszych efektów niż do tej pory" - ocenił Tusk, który gościł w sobotę w Gdańsku na konferencji historycznej "Grudzień'70 - Pamiętamy".

Premier dodał, że jego rząd i Platforma Obywatelska nie mają w sprawie tarczy antyrakietowej żadnej "sztywnej doktryny". "Wspólnie z ministrami Sikorskim i ministrem Klichem stwierdzamy, że ta informacja może ułatwić nam dobrą dla Polski decyzję" - podkreślił. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu