Tusk do arabskich przedsiębiorców: Polska krajem odpornym na kryzys

PAP
opublikowano: 22-04-2012, 11:22

Polska jest państwem odpornym na kryzys, a wspólne polsko-emirackie interesy mogą być imponujące - zapewniał w niedzielę premier Donald Tusk na spotkaniu Polsko-Emirackiego Forum Biznesu w Dubaju.

Szef rządu w niedzielę, w drugim dniu wizyty w krajach arabskich, wziął udział w uroczystym otwarciu tego forum. Spotkał się też z ministrem gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sultanem ibn Saidem al-Mansurim i prezesem Dubajskiej Izby Handlowo-Przemysłowej Abdulem Rahmanem Saifem Al Ghurairem.

Premier zachwalał reformy i inwestycje w Polsce i zachęcał do rozwoju stosunków biznesowych między Polską a ZEA.

"Tylko w ciągu najbliższych 10 lat w Polsce będziemy inwestowali w szeroko pojętą infrastrukturę ponad 200 miliardów dolarów" - powiedział Tusk. Jak ocenił, to skala, która robi wrażenie nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

"Nie jest przesadą, kiedy mówimy o Polsce jako o największej europejskiej inwestycji. Jesteśmy dziś największym placem budowy w całej Unii Europejskiej" - podkreślił.

Szef rządu przypomniał, że Polska okazała się jedynym "de facto" państwem w UE odpornym na kryzys. "W ostatnich czterech latach średni wzrost gospodarczy, jaki uzyskała Unia, oscylował wokół zera. W tym czasie polski skumulowany wzrost w ciągu czterech lat to 18 proc." - zachwalał Tusk.

Podkreślił, że relacje między Polską a ZEA są na bardzo dobrej drodze. "Będziemy zachęcali do jeszcze większej aktywności fundusze (inwestycyjne) działające w waszym kraju. Doceniamy wysiłek i zaangażowanie waszych instytucji finansowych, ale jesteśmy przekonani, że wspólny biznes może być jeszcze bardziej imponujący" - zaznaczył.

Minister gospodarki ZEA złożył Tuskowi życzenia z okazji urodzin. "Nie spodziewałem się, że w dniu moich urodzin, otrzymam życzenia od naszego gospodarza wcześniej, niż od moich dzieci. To dowód waszej nadzwyczajnej serdeczności" - odpowiedział premier.

"Dubaj to miejsce znane na całym świecie z nadzwyczajnej energii, miejsce, które staje się symbolem nowych możliwości człowieka" - powiedział szef rządu. Ocenił, że nic dzisiaj nie równa się imponującej architektonicznej sylwetce Dubaju i porównał budowę nowoczesnych drapaczy chmur Dubaju na pustyni "z piasku i pyłu" do powojennej odbudowy polskich miast.

"Zjednoczone Emiraty Arabskie i Polska to bardzo imponujące place budowy. My, Polacy, też odczuwamy wielką satysfakcję, kiedy widzimy, jak w błyskawicznym tempie nadrabiamy zaległości dziesiątek i setek lat" - podkreślił Tusk.

W polsko-emirackim forum wzięło udział kilkudziesięciu przedsiębiorców z Polski i ZEA, m.in. prezesi Orlenu, Lotosu, ale też przedstawiciele branży zbrojeniowej, elektronicznej, odzieżowej, chemicznej oraz dóbr luksusowych - biżuterii, jachtów i samochodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane