Tusk: mamy realne szanse na zorganizowanie olimpiady w 2022 r.

DI, PAP
opublikowano: 27-03-2013, 13:15

Mamy realne szanse na zorganizowanie zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku - powiedział w środę premier Donald Tusk, rozpoczynając w Popradzie polsko-słowackie konsultacje międzyrządowe.

"Mamy naprawdę realne szanse. To jest próba - także dzięki temu, że jesteśmy razem - realistyczna. To nie tylko marzenie, to jest konkretny plan" - powiedział premier.

Jak podkreślił, polskie jak i słowackie doświadczenie w organizowaniu wielkich imprez sportowych są wyłącznie pozytywne, co daje nadzieję, że będziemy w stanie przygotować te igrzyska zgodnie z wymogami ochrony środowiska i wymogami oszczędności.

"Nie mamy dziś żadnych powodów do kompleksów. Zawsze tego typu wielkie przedsięwzięcia budzą emocje, zyskują zwolenników, a także przeciwników. (...) Nie ma także żadnego powodu, by sądzić, że Słowacja i Polska nie skorzysta na organizowaniu igrzysk olimpijskich, tak jak skorzystały wszystkie kraje, które podeszły do tego racjonalnie" - powiedział premier.

W jego ocenie, jeśli oba kraje otrzymają możliwość zorganizowania olimpiady zimowej to mogą być to z pewnością igrzyska "przyjazne i oszczędne". "To jest duch czasu i podpowiada nam to też nasz zdrowy rozsądek" - zaznaczył Tusk.

Na międzyrządowe rozmowy razem z premierem udali się ministrowie: spraw zagranicznych Radosław Sikorski, rolnictwa Stanisław Kalemba, sportu Joanna Mucha, środowiska Marcin Korolec, transportu Sławomir Nowak oraz wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Stronę słowacką reprezentuje delegacja rządowa pod przewodnictwem premiera Roberta Fico.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane