Tusk: nie będzie oszczędności na nauce

PAP
opublikowano: 17-05-2009, 12:48

Premier Donald Tusk zapewnił w niedzielę podczas spotkania z przedstawicielami wrocławskich uczelni, że rząd nie będzie oszczędzał na nauce.

"Nie może być oszczędności na inwestycje i na środki na badania naukowe, szczególnie w aspekcie szybkiego używania efektów tych badań w gospodarce. Musimy dać Polsce szansę na zwycięskie wyjście z kryzysu, a to oznacza, że to jest najlepszy, ale bardzo trudny czas, żeby nadrabiać to, co straciliśmy jeśli chodzi o naukę, badania i technologie" - powiedział premier we Wrocławiu.

Zaznaczył, że rząd będzie gotów przeznaczać środki na badania "w ponad standardowej wielkości", tylko pod warunkiem, "że ludzie nauki dadzą gwarancję, że te pieniądze pójdą na rzeczy, które z punktu widzenia Polski i Polaków będą przydatne".

Donald Tusk przyznał, że do tej pory w Polsce środków na naukę i badania było o wiele za mało i równocześnie "o wiele za dużo tych środków marnowano". "Dziś mogę powiedzieć, że widać zmianę. Środki trafiają coraz częściej do ludzi, którzy umieją zrobić z nich pożytek i jest ich wyraźniej więcej" - ocenił.

Premier mówił również o światowym kryzysie gospodarczym. Jego zdaniem, Polska może wyjść z kryzysu wzmocniona - o to jednak muszą zadbać politycy. "Jest więcej niż pewne, że jeśli w Polsce nie zrobimy jakiś podstawowych błędów, to z kryzysu Polska może wyjść o wiele bardziej konkurencyjna wobec sąsiadów" - mówił.

W niedzielę premier przebywa z wizytą we Wrocławiu. Donald Tusk zwiedził m.in. laboratoria Politechniki Wrocławskiej w Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych oraz Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej.

Po zakończeniu wizyty na Politechnice Donald Tusk weźmie udział w konwencji Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego, która odbędzie się we wrocławskim Muzeum Narodowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane