Tusk nie wpłynie pozytywnie na relacje UE z Rosją

PAP
02-12-2014, 10:33

Komentując objęcie przez Donalda Tuska funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej, dziennik "Kommiersant" we wtorek wyraził wątpliwość, by fakt, że na czele tej struktury stanął polityk z Europy Wschodniej, wpłynął pozytywnie na relacje Brukseli z Moskwą.

Zobacz więcej

Donald Tusk Bloomberg

Według rosyjskiej gazety "jednym z projektów, na rzecz które nowy szef Rady Europejskiej będzie mógł lobbować z Brukseli, stanie się zapewne tworzenie europejskiej unii energetycznej". "Konsolidacja europejskiej polityki w dziedzinie zakupu gazu, co Tusk zaproponował jeszcze wiosną, winna sprawić, że Unia Europejska stanie się mniej uzależniona od rosyjskich nośników energii" - wskazuje "Kommiersant".

Dziennik cytuje dyrektora Rosyjsko-Polskiego Centrum Dialogu i Porozumienia Jurija Bondarienkę, którego zdaniem przy Tusku nie należy spodziewać się zasadniczej zmiany polityki UE wobec Federacji Rosyjskiej.

"Tusk jako Polak zna Rosję lepiej niż wielu przedstawicieli +starej Europy+, jednak po pierwsze Rada Europejska nie jest miejscem, w którym konkretna osoba może wnosić zmiany do polityki zagranicznej, a po drugie Polska razem z Litwą zajmują bodaj najtwardsze (spośród krajów UE) stanowisko w stosunku do Federacji Rosyjskiej" - ocenił Bondarienko.

"Kommiersant" również przywołuje niedawny wywiad Tuska dla "Financial Timesa", w którym zauważył on, że Unia Europejska jest bliska zrozumienia, iż Rosja nie jest jej strategicznym partnerem, lecz strategicznym problemem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Tusk nie wpłynie pozytywnie na relacje UE z Rosją