Tusk: odrzucam pogląd, że Polska jest Polską, tylko wtedy, gdy rządzi PiS

DI, PAP
opublikowano: 03-03-2012, 15:44

Odrzucam paranoiczny pogląd, że Polska jest Polską, tylko wtedy, kiedy rządzi Jarosław Kaczyński i PiS - oświadczył w sobotę premier Donald Tusk. Jak ocenił to chory i niebezpieczny pogląd.

Tusk był pytany na konferencji prasowej o wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że premier - podpisując pakt fiskalny - działa "świadomie na szkodę polskiego państwa i przyłożył rękę do tego, że Unia Europejska w dotychczasowym kształcie się rozpada".

"To dość bulwersujący pogląd, nie po raz pierwszy Jarosław Kaczyński uważa, że kiedy jest przerwa w jego rządach, to nie ma zasady ciągłości państwa polskiego. Odrzucam ten paranoiczny w swojej istocie pogląd na świat i na Polskę - że Polska jest Polską, tylko wtedy, kiedy rządzi Kaczyński i PiS. To jest chory i niebezpieczny pogląd - z punktu widzenia ciągłości państwa polskiego" - podkreślił premier.

Jak dodał, jemu nie przyszłoby do głowy stwierdzenie, że nie będą obowiązywały umowy międzynarodowe, tylko dlatego, że zostały podpisane za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

"To jest logika antypaństwowa w swojej istocie. Można się różnić w poglądach na Europę, politykę zagraniczną, wewnętrzną, ale (stanowisko Kaczyńskiego - PAP) to tak naprawdę kwestionowanie państwowości polskiej, w kształcie który nie odpowiada Jarosławowi Kaczyńskiemu, tylko dlatego, że to nie on z woli ludzi jest premierem" - podkreślił szef rządu.

Zdaniem Tuska, niektórzy politycy opozycji mówiąc o pakcie fiskalnym, "biją rekordy niekompetencji".

"Czasami mam wrażenie, że wielu z nich zabierając głos w tej sprawie, nie czytało tego tekstu. To nie jest długi traktat, (ale) jest dość skomplikowany, ja też potrzebuję w tego typu sytuacji czasu i ekspertów, żeby dobrze zrozumieć konsekwencje każdego zapisu, ale - po sprawie ACTA - wykonujemy te prace szczególnie rzetelnie" - zapewnił szef rządu.

25 przywódców krajów UE, w tym Tusk, podpisało w piątek w Brukseli nowy traktat międzyrządowy, tzw. pakt fiskalny. Wymusza on więcej dyscypliny w finansach publicznych, zwłaszcza w państwach eurolandu, ustanawiając nowe, bardziej automatyczne sankcje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Tusk: odrzucam pogląd, że Polska jest Polską, tylko wtedy, gdy rządzi PiS