Tusk: Państwo musi dotrzymywać obietnic

Polska Agencja Prasowa SA
25-08-2005, 09:36

Kandydat PO na prezydenta Donald Tusk powiedział, że państwo obiecało obywatelom zwrot VAT za materiały budowlane, więc powinno dotrzymać umowy. "Kiedy pada słowo: +obiecujemy w imieniu państwa polskiego - inwestujcie, bo my wam zwrócimy VAT+, nie można później z tego się wycofywać.

Kandydat PO na prezydenta Donald Tusk powiedział, że państwo obiecało obywatelom zwrot VAT za materiały budowlane, więc powinno dotrzymać umowy. "Kiedy pada słowo: +obiecujemy w imieniu państwa polskiego - inwestujcie, bo my wam zwrócimy VAT+, nie można później z tego się wycofywać. Ci, którzy usłyszeli taką obietnicę, tak jakby podpisali z rządem umowę" - mówił Tusk w czwartek w Radiu Zet.

W środę szef klubu PO Jan Rokita tłumaczył, że Platforma nie jest zainteresowana dodatkowym posiedzeniem Sejmu w celu rozpatrzenia weta prezydenta do ustawy o zwrocie VAT w budownictwie, bowiem ma własny pomysł na rozwiązanie kwestii VAT-u, który nie wymaga takiej ustawy.

W czwartek Tusk podkreślił, że klub PO nie podjął jeszcze decyzji w sprawie celowości zwołania posiedzenia Izby. Dodał, że sprawa jest zbyt świeża.

Zdaniem kandydata PO na prezydenta, zawetowana przez prezydenta ustawa jest bardziej uzasadniona, niż podpisana przez niego ustawa o emeryturach górniczych.

"Jeśli porównamy decyzję prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w sprawie emerytur górniczych, to mimo oczywistych ocen tej ustawy ze strony prezydenta i jego doradców, że ta ustawa nie jest korzystna, to oczywiście ustawa o zwrocie VAT jest ze względów etycznych nieporównywalnie bardziej uzasadniona, chociaż także bardzo przykra z punktu widzenia budżetu państwa" - tłumaczył Tusk.

Aleksander Kwaśniewski we wtorek odmówił podpisania ustawy o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Kluby PiS, SdPl, PSL i LPR wystąpiły o zwołanie posiedzenia Sejmu, na którym posłowie zajęliby się wetem prezydenta. Marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz decyzję w tej sprawie ma podjąć jeszcze w czwartek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Tusk: Państwo musi dotrzymywać obietnic