Tusk: PiS chce pełni władzy - musi wziąć pełną odpowiedzialność

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-10-2005, 14:46

Szef PO Donald Tusk uważa, że jeżeli PiS zdecyduje się na zagarnięcie pełnej władzy w kraju, łącznie ze stanowiskiem marszałka Sejmu, to będzie to oznaczać wzięcie na siebie przez PiS pełnej odpowiedzialności za rządzenie. W ten sposób szef PO zareagował na wysunięcie przez PiS kandydatury Marka Jurka na marszałka Sejmu, który ostatecznie został wybrany na tę funkcję.

Szef PO Donald Tusk uważa, że jeżeli PiS zdecyduje się na zagarnięcie pełnej władzy w kraju, łącznie ze stanowiskiem marszałka Sejmu, to będzie to oznaczać wzięcie na siebie przez PiS pełnej odpowiedzialności za rządzenie. W ten sposób szef PO zareagował na wysunięcie przez PiS kandydatury Marka Jurka na marszałka Sejmu, który ostatecznie został wybrany na tę funkcję.

    Tusk podkreślił, po posiedzeniu zarządu partii, który odbywał się podczas pierwszej przerwy w obradach Sejmu, że takie postępowanie PiS oznacza, że partia ta odeszła od złożonej tuż po wyborach parlamentarnych propozycji, by w sytuacji, gdy premier nowego rządu będzie z PiS, funkcję marszałka Sejmu objął przedstawiciel PO.

    Szef Platformy nie chciał komentować propozycji PiS, by podzielić ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji na dwa resorty i aby za administrację odpowiadał kandydat PO na wicepremiera Jan Rokita.

    Według sekretarza generalnego PO Grzegorza Schetyny, PO nie zgadza się na propozycję podziału MSWiA na dwa resorty.

    Tusk poinformował dziennikarzy, że podczas wtorkowej nocnej rozmowy z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim przekazał precyzyjnie punkt widzenia Platformy dotyczący "pełnej politycznej równowagi w rządzie", która dałaby szansę na realizację kilku ważnych, programowych postulatów, o których PO mówi od lat.

    "Ten punkt widzenia nie dotyczy tego, jaki departament komu ma przypaść i jakie ministerstwo bracia Kaczyńscy chcą podzielić, a jakie połączyć, tylko pełnej politycznej równowagi w rządzie pana Marcinkiewicza" - podkreślił Tusk.

    Poinformował, że PO chciała na spotkaniu z liderami PiS ustalić wspólny kalendarz upraszczania i obniżania podatków. "Złożyliśmy kompromisową propozycję, która uwzględniała opinię PiS. Mówię o obniżeniu podatków PIT i CIT z gotowością do dyskusji na temat VAT-u i przede wszystkim z gotowością do przyznania kwoty wolnej od podatku w wysokości 1000 zł dla każdego członka rodziny" - powiedział Tusk.

    Ponadto, w związku z tym, że PiS jest zdecydowany forsować system finansowania ochrony zdrowia z budżetu, szef PO zaproponował, aby "PiS wziął za to odpowiedzialność".  Kolejną propozycja Platformy złożona PiS, to rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego oraz wspólne uzgodnienie bezpartyjnego, apolitycznego kandydata na prokuratora generalnego spośród autorytetów w środowisku prawnym.

    Szef PO podtrzymał w rozmowie z J. Kaczyńskim postulat, by to Jan Rokita został szefem MSWiA. "Aby oddalić niepokoje nie tylko PO, że to ministerstwo ma być wykorzystywane do czystej polityki, a nie do budowy administracji" - dodał Tusk.

    Kolejną propozycją było pogłębienie decentralizacji państwa, poprzez zwiększenie uprawnień władzy samorządowej każdego szczebla.

    "Ponieważ jedyną odpowiedzią jest taka próba powiedzenia: +no dostaniecie trochę tego+, to ja nie chciałbym tak rozmawiać o polityce. I nie będziemy w taki sposób rozmawiać, bo jest on upokarzający nie tylko dla nas, ale i dla opinii publicznej" - podkreślił Tusk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane