Tusk: PO będzie najskuteczniejszą opozycją wobec rządu PiS-u

Internet Securities
opublikowano: 02-11-2005, 11:02

Platforma Obywatelska (PO) będzie opozycją wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS) i zrobi wszystko, by przeciwdziałać koalicji PiS-u z Samoobroną, zadeklarował w środę szef PO Donald Tusk.

Platforma Obywatelska (PO) będzie opozycją wobec rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS) i zrobi wszystko, by przeciwdziałać koalicji PiS-u z Samoobroną, zadeklarował w środę szef PO Donald Tusk.

„Mamy wielkie zadanie po tym co się stało z PiS-em, po tym zawarciu nieformalnego, ale bardzo intensywnego sojuszu z Andrzejem Lepperem. Na szczęście jest bardzo silna, nie słaba, nie rachityczna, prawicowa i wolnościowa - być może mogę już dziś powiedzieć opozycja, czyli Platforma” – powiedział Tusk w wywiadzie dla radia RMF FM.

„PO będzie działała skuteczniej niż do tej pory jakakolwiek opozycja, także z racji wielkości” – zadeklarował Tusk.

Szef PO zapowiadał wcześniej, że rada krajowa Platformy spotka się w czwartek, by podjąć ostateczną decyzję o tym, czy PO poprze mniejszościowy rząd Kazimierza Marcinkiewicza w głosowaniu nad wotum zaufania, które planowane jest na 10 listopada.

„Widzę koalicję PiS-Samoobrona i zrobię wszystko, żeby ta koalicja nie zrobiła szkód w Polsce” – powiedział także Tusk.

Szef Samoobrony Andrzej Lepper zaprzeczył wcześniej w środę, by jego partia zawarła porozumienie z PiS-em. PO utrzymuje jednak, że istnieje niesformalizowana umowa tych partii, czego przejawem miały być głosowania nad wyborem członków prezydiów Sejmu i Senatu, gdzie przegrywali kandydaci PO.

Lepper zadeklarował też, że Samoobrona najprawdopodobniej poprze rząd Marcinkiewicza, ale wycofa swoje poparcie, jeśli ten gabinet będzie realizował liberalną politykę.

Brak poparcia PO, dysponującej 133 głosami w 460-osobowym Sejmue oznaczać będzie, że PiS dysponuje 155 głosami i nawet poparcie Samoobrony nie zapewniłoby większości umożliwiającej przyjęcie wotum zaufania dla rządu. Gotowość głosowania za rządem deklarowali już m.in. przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL, 25 posłów), choć klub parlamentarny tej partii nie podjął jeszcze wiążących decyzji.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane