Tusk: Polska wejdzie do strefy euro, gdy będzie w pełni gotowa

PAP
10-03-2014, 11:55

Polska wejdzie do strefy euro, gdy będzie do tego w pełni przygotowana, a kryzys ukraiński nie ma nic wspólnego z problemem europejskiej waluty - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk. Przypomniał też, że przyjęcie euro wymaga zmiany konstytucji.

Donald Tusk, fot. Marek Wiśniewski
Zobacz więcej

Donald Tusk, fot. Marek Wiśniewski

"Wejdziemy do strefy euro wtedy, gdy będzie to w pełni bezpieczne dla Polski, czyli kiedy Polska będzie w pełni do tego przygotowana. I dlatego nie uważam za przygotowane te głosy, że trzeba wejść jutro do strefy euro, bo będziemy dzięki temu bezpieczniejsi w kontekście ukraińskiego kryzysu" - powiedział szef rządu w Siemirowicach (woj. pomorskie), pytany - w kontekście sytuacji na Ukrainie - o perspektywę przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty.

Tusk ocenił, że "nie jesteśmy przygotowani do wejścia do euro w takich nagłych terminach". "Po drugie kryzys ukraiński nic nie ma wspólnego z problemem europejskiej waluty i te ryzyka związane z kryzysem ukraińskim są związane z zupełnie innym kontekstem" - zaznaczył premier.

Tusk zaznaczył, że - aby wejść do strefy euro - trzeba przede wszystkim zmienić w Polsce konstytucję. Jak ocenił, to "niefortunne zapisy w konstytucji" są obecnie jedyną "polityczną blokadą" do przyjęcia wspólnej waluty. "Najwięcej ponagleń ws. euro słyszę od tych, którzy byli autorami tej konstytucji. Proszę te pytania (o przyjęcie euro - PAP) kierować przede wszystkim do tych, którzy zapisali w konstytucji takie sformułowania, które każą nam dziś czekać na taką większość w parlamencie, która umożliwi zmianę w konstytucji" - powiedział.

Do kwestii przyjęcia euro nawiązał w ostatnim czasie m.in. prezes NBP Marek Belka, który zaznaczył, że kryzys ukraiński "pokazuje, że warto nam dodatkowo zainwestować w Unię Europejską". "Także być może warto spojrzeć jeszcze raz na kwestię naszego członkostwa w strefie euro" - powiedział szef NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tusk: Polska wejdzie do strefy euro, gdy będzie w pełni gotowa