Tusk rozmawiał z Brownem m.in. o kryzysie finansowym i gen. Sikorskim

PAP
opublikowano: 24-11-2008, 16:55

Premier Donald Tusk powiedział na  konferencji prasowej w Londynie, że rozmawiał w poniedziałek z szefem brytyjskiego rządu Gordonem Brownem m.in. o kryzysie finansowym na świecie.

Poinformował też, że otrzymał obietnicę osobistego zaangażowania się premiera Browna w wyjaśnienie okoliczności śmierci gen. Sikorskiego.

"Bardzo wysoko oceniamy w Polsce aktywność premiera Browna, jeśli chodzi o wymiar globalny w przeciwdziałaniu skutkom kryzysu finansowego" - powiedział Tusk dziennikarzom po spotkaniu z brytyjskim premierem.

Jak zaznaczył, w trakcie rozmowy wspomniał o potrzebie uwzględniania "obaw, interesów, opinii" krajów naszego regionu. "Będziemy wspólnie zastanawiać się, w jaki sposób Polska, ale także inne kraje tego regionu, mogłyby uczestniczyć w pracach nad (zwalczaniem) kryzysu i jego skutkami w formule G20" - oświadczył Tusk.

Brytyjski rząd ma jeszcze w poniedziałek ogłosić pakiet działań stymulujących gospodarkę, wartości 15 mld funtów (22 mld dolarów), m.in. obniżkę podatków, w tym VAT.

Tusk powiedział też, że Brown był przygotowany na pytanie dotyczące współpracy przy wyjaśnianiu wątpliwości związanych ze śmiercią gen. Sikorskiego.

"Mam wrażenie po tym spotkaniu, że (Gordon Brown - PAP) osobiście się zaangażuje w to, żebyśmy mieli poczucie pełnej rzetelności tu w Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o badania i o konkluzje z tych badań" - zaznaczył Tusk.

"Mam obietnicę osobistego zaangażowania premiera Browna w tej kwestii" - dodał.

Na 25 listopada w ramach śledztwa IPN zaplanowano ekshumację szczątków gen. Władysława Sikorskiego, która ma pomóc w wyjaśnieniu okoliczności śmierci Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i premiera polskiego rządu na uchodźstwie.

Prokuratorzy IPN mają nadzieję, że dzięki badaniom uda się ustalić, jakich obrażeń doznał generał i jaka była przyczyna jego zgonu. Takich informacji nie zawiera raport komisji powypadkowej z 1943 r. ani zeznania lekarza, który dokonywał oględzin po wyciągnięciu zwłok z wody na nabrzeże.

Badania mają m.in. wyjaśnić, czy generał i towarzyszące mu osoby zmarły na skutek zderzenia samolotu z powierzchnią wody, czy generał żył i później utonął.

Sikorski zginął 4 lipca 1943 r,. kiedy samolot, którym wracał z inspekcji Armii Polskiej na Środkowym Wschodzie, runął do Cieśniny Gibraltarskiej. Razem z generałem śmierć poniosła jego córka Zofia i kilkuosobowa grupa współpracowników. Uratowano jedynie pilota. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane