Tusk: Stanowisko USA ws. tarczy ewoluuje w dobrą stronę

PAP
opublikowano: 26-02-2008, 20:37

Stanowisko Stanów Zjednoczonych w sprawie instalacji tarczy antyrakietowej na terytorium Polski ewoluuje w dobrą stronę - powiedział we wtorek premier Donald Tusk w wywiadzie dla Polsatu.

"Stanowisko amerykańskie ewoluuje w dobrą stronę. Ostatnia długa rozmowa telefoniczna Condoleezzy Rice z naszym ministrem spraw zagranicznych daje podstawy do niełatwego, ale optymizmu" - dodał szef rządu.

"Przez optymizm rozumiem zrealizowanie przynajmniej istotnej części naszych oczekiwań co do modernizacji polskiej armii" - podkreślił Tusk. Według niego, rząd postawił na uczciwe, ale dość twarde negocjacje z Amerykanami.

Rząd polski chce, by ewentualnemu rozmieszczeniu elementów tarczy antyrakietowej w Polsce towarzyszyła amerykańska pomoc przy modernizacji naszych systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej.

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski nie chciał we wtorek zdradzić dziennikarzom, czego dotyczyła jego rozmowa z sekretarz stanu USA Condoleezzą Rice, która odbyła się w miniony weekend. Powiedział jedynie, że negocjacje w sprawie tarczy "rzeczywiście posuwają się do przodu".

Z kolei minister obrony narodowej Bogdan Klich uważa, że ten tydzień będzie kluczowy, jeśli chodzi o dalszy przebieg polsko- amerykańskich rozmów na temat tarczy. "Myślę, że istotna deklaracja padnie już w tym tygodniu" - powiedział Klich we wtorek rano w radiowej "Trójce". Szef MON zapowiedział też, że w środę odbędą się kolejne rozmowy ekspertów wojskowych, a w piątek - następna runda negocjacji politycznych.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane