Tusk: stawiamy na równowagę między wzrostem a oszczędnością

PAP
opublikowano: 29-06-2013, 13:54

Polska umiała utrzymać w czasie kryzysu zdrową równowagę między wzrostem gospodarczym a oszczędnościami – powiedział podczas sobotniej konwencji PO w Chorzowie premier Donald Tusk. Ta elastyczna, mądra polityka i równowaga, to fundament myślenia Platformy - dodał.

„To, do czego przekonaliśmy w dużej mierze także Europę, to prowadzenie polityki polskiej i europejskiej bez przeciwstawiania wzrostu i oszczędności - tak jak we wszystkim co robimy: jeśli są wartości, róbmy z nich synergię, a nie wojnę” - powiedział premier.

Zobacz więcej

Premier Donald Tusk FOT. Puls Biznesu_Tomasz Raś

„Są tacy mądrzy, którzy postawili na oszczędności, a zapomnieli o wzroście - nie ma ich już. Są tacy, którzy pohulali ze wzrostem, zapomnieli, że trzeba też oszczędzać, i dzisiaj płoną barykady na ulicach, a oni nie mają z czego wypłacić emerytur i pensji w sferze budżetowej. A my także w czasie kryzysu umieliśmy utrzymać tę zdrową równowagę” - wskazał Tusk.

Dodał, że dzisiaj Europa daje każdemu państwu elastyczność i w dochodzeniu do 3-procentowego deficytu i w wykorzystywaniu środków europejskich.

„To dzięki temu, co najmniej 2 mld zł wydamy szybciej niż to kiedykolwiek planowano na bezrobocie młodych. To jest sposób myślenia Platformy; to jest ten drugi fundament - elastyczna, mądra polityka i równowaga między dyscypliną i oszczędnościami a wzrostem” - zaznaczył premier.

Szef rządu powiedział, że na rzecz tego wzrostu rząd uruchamia „dziesiątki, w konsekwencji setki miliardów zł na uruchomienie i rozruszanie produkcji poprzez gwarancje kredytowe, bezpośrednie kredyty czy inwestycje”. Nawiązał w ten sposób m.in. do działań realizowanych w ramach przedsięwzięć takich jak Inwestycje Polskie.

Według premiera to m.in. dzięki temu realizowany będzie nowatorskie przedsięwzięcie w Elektrowni Opole, gdzie budowa nowych bloków energetycznych będzie oparta o umowę PGE z Kompanią Węglową.

„To dzięki temu ten polski węgiel, dzisiaj w dużej mierze zalegający na hałdach, będzie znowu zarabiał dla kopalni, zarabiał dla Śląska i dawał energię Opolszczyźnie i całej Polsce” - powiedział Tusk.

Donald Tusk zapowiedział też program działań prowzrostowych skupionych wokół zatrudnienia. Jak mówił, program ma być oparty m.in. na 400 mld złotych, jakie są przeznaczone dla Polski w nowym budżecie UE, w tym na 4 mld dla województwa śląskiego.

Przemawiając na konwencji PO Tusk przekonywał, że potrzeba mądrego programu działań na rzecz cywilizacyjnego wzrostu. „Ten program można właściwie nazwać jednym słowem - praca” – powiedział.

Program, o którym mówił premier, ma się skupić wokół zatrudnienia. "Praca dla wszystkich Polaków, którzy tej pracy chcą, szczególnie dla młodych, dla tych, którzy czekają na swoją pierwszą pracę" – powiedział.

Program ten ma być oparty o ponad 400 mld zł dla Polski z budżetu UE, w tym na 4 mld dla województwa śląskiego.

„Tylko województwo śląskie z tych europejskich pieniędzy weźmie więcej niż Niemcy i Francja z planu Marshalla razem wzięte" – zaznaczył Tusk.

Zaznaczył, że PO wybrała Śląsk na miejsce swej konwencji, bo region ten może być "dynamem, wielkim silnikiem dla całej Polski".

Premier mówił też o elastyczności w traktowaniu wzrostu i dyscypliny finansowej. „Będziemy tyle oszczędzać, żeby wzrost w Polsce stał się faktem wyraźniejszym niż w ostatnich miesiącach” – zapowiedział. „Tutaj na Śląsku przesadne oszczędności oznaczałyby śmierć” – oświadczył Tusk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Tusk: stawiamy na równowagę między wzrostem a oszczędnością