Tusk: w Brukseli rozmowy m.in. o Karcie, tarczy, Rospudzie i dorszach

PAP
04-12-2007, 09:46

Karta Praw Podstawowych, tarcza antyrakietowa, Dolina Rospudy, połowy dorszy i polska polityka wobec Rosji - to zapowiadane przez premiera Donalda Tuska tematy jego jednodniowej wizyty w Brukseli.

Premier przybył we wtorek rano do Brukseli samolotem rejsowym LOT. Na pokładzie powiedział dziennikarzom, że spodziewa się pytań od unijnych partnerów m.in. o stanowisko Polski w sprawie tarczy antyrakietowej oraz polityki nowego polskiego rządu wobec Rosji.

"Chcę podtrzymać opinię o Polsce jako kraju, z którego opinią na temat wschodniego wymiaru europejskiej polityki liczy się cała UE. Jednym z głównych zadań mojej ekipy jest to, aby pozycja Polski w Europie była lepsza, nakierowana na Europę" - zadeklarował premier.

Dodał, że spodziewa się też pytań o to, dlaczego postanowił przyjąć nowy Traktat Reformujący UW wraz z protokołem ograniczającym działanie Karty Praw Podstawowych w Polsce.

"Wszyscy moi rozmówcy będą dopominać się informacji, co takiego się stało" - wskazał Tusk. W sejmowym expose premier tłumaczył, że w przeciwnym razie ratyfikacja traktatu w Polsce byłaby zagrożona. Parlament Europejski apelował do rządu Tuska w zeszłym tygodniu (a także do Wielkiej Brytanii) o rezygnację z protokołu ograniczającego stosowanie Karty.

"Jako rząd reprezentujemy w UE interes narodowy Polaków. Zadaniem mądrego rządu jest uzgodnienie tego interesu narodowego z interesem ogólnoeuropejskim" - powiedział premier. Zapowiedział, że jego rząd nie będzie mniej stanowczy, jeśli chodzi o obronę polskiego interesu, niż poprzednicy. "Ale można to robić w inny, skuteczniejszy sposób" - dodał.

Nawiązując do sporu z Komisją Europejską o przebieg obwodnicy Augustowa przez chronioną unijnym programem Natura 2000 Dolinę Rospudy, Tusk podkreślił konieczność przyspieszenia inwestycji drogowych w Polsce w zgodzie z wymogami ochrony środowiska.

"Sama Rospuda nie może ucierpieć, Augustów nie może być rozjeżdżany w nieskończoność tirami, a Europa musi zrozumieć, że takie kraje jak Polska muszą być traktowane z większą wrażliwością" - oświadczył premier Tusk.

W programie jednodniowej wizyty są spotkania z premierem Belgii Guy Verhofstadtem, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Hansem- Gertem Poetteringiem, przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, szefami frakcji politycznych w PE, sekretarzem generalnym NATO Jaapem de Hoop Schefferem oraz eurodeputowanymi PO i PSL.

Marcin Gietka (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tusk: w Brukseli rozmowy m.in. o Karcie, tarczy, Rospudzie i dorszach