Tusk: w ciągu pięciu lat wzrost PKB w Polsce wyniósł ok. 20 proc.

DI, PAP
opublikowano: 03-09-2013, 15:05

W ciągu pięciu lat europejskiego kryzysu skumulowany wzrost PKB w Polsce wyniósł prawie 20 proc. - powiedział we wtorek premier Donald Tusk podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

 "Pod tym względem Polska jest absolutnym rekordzistą w Unii Europejskiej" - mówił.

Szef rządu podkreślił, że pięć lat temu, kiedy rozpoczął się europejski i światowy kryzys, niepokojące sygnały dotknęły też polskie finanse oraz polską gospodarkę. "Te sygnały to był spadek złotego, w lutym 2009 roku osiągnął 4,83 w relacji do euro. Wtedy zdecydowaliśmy się na równoczesną werbalną, twardą interwencję, a także interwencję faktyczną" - powiedział.

"Obligacje doszły do prawie 7 proc. w październiku 2008 roku. I wtedy podjęliśmy decyzje, które ukształtowały polską drogę, polską obronę przed kryzysem, która okazała się skuteczna" - powiedział. Jak mówił, to "przede wszystkim bardzo ostrożne podejście do doktryn i do różnych rad, które pojawiały się w odniesieniu do naszych rozwiązań" - zaznaczył Tusk.

We wtorek w Krynicy Zdrój rozpoczęło się Forum Ekonomiczne, jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowo-gospodarczych w Polsce. Motto tegorocznego spotkania "Perspektywy nowego ładu" nawiązuje do przemian ekonomicznych, społecznych i politycznych, które przyniósł światowy kryzys gospodarczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane