Tusk w Davos o stabilności polskiej gospodarki i dostawach gazu

PAP
opublikowano: 29-01-2009, 21:16

W dobie kryzysu, polska gospodarka jest stabilna - zapewniał premier Donald Tusk uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Z szefami niektórych państw rozmawiał o  dostawach gazu do naszego kraju.

Jednym z głównych tematów rozmów, poruszanych przez szefa rządu podczas jego dwudniowej wizyty w Davos, była kwestia dostaw gazu do Polski. Rozmawiał o tym z premierami: Rosji Władimirem Putinem, Kataru szejkiem Hamadem Bin Jassim Bar Jar Al-Thani i Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Po spotkaniu z Putinem, Tusk wyraził nadzieję, że problem z dostawami gazu będzie rozwiązany. "Taką deklarację usłyszałem po tym, jak firma RosUkrEnergo wycofała się z kontraktów z Polską" - mówił Tusk.

Szef polskiego rządu zaprosił Putina do złożenia wizyty w Polsce, która odbędzie się prawdopodobnie późną wiosną.

Podczas spotkania z premierem Kataru, Tusk rozmawiał m.in. na temat kontraktu na dostawy gazu LNG do Polski.

"Nasi partnerzy z Kataru są zainteresowani kwestią gazoportu LNG, ale też uczestniczeniem w dystrybucji gazu w Polsce, prywatyzacją GPW i inwestycjami w sektorze energetycznym" ľ poinformował premier.

Z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że podpisanie umowy z Katarem na dostawy gazu skroplonego do Polski jest możliwe w pierwszej dekadzie kwietnia 2009 r. w czasie wizyty emira Kataru w Polsce. Emir ma odwiedzić Polskę na zaproszenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego wczesną wiosną.

Szef polskiego rządu spotkał się także z premierem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Poruszono kwestię gazociągu Nabucco oraz perspektyw członkostwa Turcji w Unii Europejskiej. Tusk ponowił zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce przez szefa tureckiego rządu, który zapowiedział ją na maj br.

Podczas spotkań z przedstawicielami biznesu, Tusk przekonywał o korzyściach płynących z inwestowania w Polsce.

"Chcę was przekonać, byście spojrzeli na Polskę ekskluzywnie, byście potrafili to miejsce na mapie właściwie ocenić, także we własnym interesie. Kto zdecyduje się tu zainwestować ľ ograniczy swe ryzyko do minimum. Polska się dzisiaj naprawdę opłaca" ľ podkreślał szef rządu podczas spotkania z przedstawicielami światowego biznesu.

Szef rządu przypomniał, że obecnie Polska jest największym w Europie beneficjentem unijnych pieniędzy.

"To umożliwia - niezależnie od sytuacji kryzysowej na świecie - utrzymać niezwykłe, niepowtarzalne tempo inwestycji infrastrukturalnych" - powiedział. Ocenił, że inwestycje w Polsce w tym roku, również infrastrukturalne, będą się rozwijały tak samo dynamicznie, jak w poprzednich miesiącach.

Premier zapewnił, że polski system bankowy i finansowy jest stabilny, a instytucje krajowe działają w sposób rozważny i odpowiedzialny.

Przypomniał, że polski rząd podejmuje działania, które mają zapobiec skutkom kryzysu finansowego.

Forum potrwa do 1 lutego br. Uczestnicy tegorocznej imprezy: głowy państw, liderzy biznesu oraz prezesi największych światowych organizacji i banków w tym Europejskiego Banku Centralnego i Banku Światowego dyskutują o tym, jak będzie wyglądać świat po kryzysie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Tusk w Davos o stabilności polskiej gospodarki i dostawach gazu