Tusk: W każdej spółce tylko niezbędny pakiet Skarbu Państwa

PAP
11-08-2009, 17:10

W każdej spółce, również strategicznej, udział Skarbu Państwa powinien być jedynie na niezbędnym poziomie - uważa premier Donald Tusk.

"W interesie każdej spółki, również takiej, co do której uznajemy, że państwo ma zachować w niej kontrolę ze względu na strategiczny charakter dla gospodarki czy energetyki, jest tylko taki udział, jaki jest niezbędny, by te cele zrealizować" - mówił we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier.

"Jeśli porównamy udział państwa w PKN Orlen - który jest strategiczną firmą - i udział państwa w KGHM, to widać gołym okiem, że zbycie 10 proc. akcji KGHM spowoduje, że i tak udział w nim będzie większy niż w Orlenie" - przekonywał premier. "A nikt nie kwestionuje, że wpływ Skarbu Państwa na taką spółkę jak Orlen jest w zasadzie pełny" - dodał.

Skarb Państwa ma ponad 27 proc. akcji w notowanej na giełdzie spółce PKN Orlen.

W ocenie premiera, udostępnienie do sprzedaży 10 proc. akcji KGHM nie oznacza osłabienia funkcji gospodarczych. Przypomniał, że nie było takich zarzutów, gdy oddawano 15 proc. akcji załodze.

"Oczywiście prywatyzacja nie szkodzi podmiotowi gospodarczemu, z reguły raczej wzmacnia jego pozycję" - powiedział Donald Tusk.

"Tutaj mamy taką delikatną sprzedaż części akcji, która nie narusza tego, o co chodziło w mojej deklaracji sprzed 2 lat - że KGHM w tym czasie, gdy ja będę rządził, nie zostanie sprzedany w całości i zostanie zachowana kontrola Skarbu Państwa" - powiedział premier. "I zostanie ona zachowana" - dodał. "Dlatego nie rozumiem zastrzeżeń ze strony związkowców czy opozycji" - zaznaczył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tusk: W każdej spółce tylko niezbędny pakiet Skarbu Państwa