Twardo stawiamy na zasadę wzajemności

Jacek Zalewski
opublikowano: 11-03-2008, 00:00

Każda rozmowa polskiego prezydenta czy premiera z gospodarzem Gabinetu Owalnego Białego Domu musi mieć lejtmotyw. Przez kilka lat był nim samolot wielozadaniowy F-16 wraz z offsetem, później udział polskiego kontyngentu w interwencjach w Iraku i Afganistanie, obecnie zaś — amerykańska tarcza antyrakietowa. Dyscypliną dodatkową, od zawsze przewijającym się w drugim planie, są rzecz jasna amerykańskie wizy.

Wczoraj prezydent George W. Bush podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem wracał do niej jak nakręcony, co wypadałoby zrozumieć. Wszak nie jest ona zgodną inicjatywą NATO, nie odpowiada także na potrzeby obronne Polski czy Czech — to utopijna zabawka odchodzącej ekipy. Idei tarczy brakuje nie tylko wsparcia demokratycznych kandydatów na prezydenta USA, ale przede wszystkim pieniędzy. Dlatego tak naprawdę pozostaje ona bytem wirtualnym i ostudzenie przez Tuska nadziei Busha na pożegnalny sukces jedynie urealnia sytuację.

Prezydent USA łaskawie zauważył, że siły zbrojne wiernego polskiego sojusznika wypadałoby zmodernizować i nawet obiecał przed odejściem ze stanowiska dopilnować sporządzenia listy naszych potrzeb. Pięć lat temu słyszałem, jak premierowi Leszkowi Millerowi tenże Bush równie lekko obiecał coś na kształt duchowego patronatu nad programem offsetowym… Większe znaczenie ma zobowiązanie Amerykanów do wzięcia na siebie gniewu Rosji. Dobre i tyle, chociaż nie miejmy złudzeń, że konsekwencje tarczy i tak spadłyby na Polskę. Raczej jednak nie spadną, bo idea Busha rozwieje się w dniu wyborów prezydenckich — we wtorek 4 listopada.

Generalnie wychodzi na to, że polsko-amerykańskie uczucia pozostają gorące, ale wciąż w sferze niedopowiedzeń. W tych dniach jedynym militarnym pewnikiem — lecz o charakterze symbolicznym i niezwiązanym z wczorajszą wizytą premiera Tuska — jawi się import do Polski stojącego w Parku Lafayette’a tuż przed Białym Domem pomnika pewnego amerykańskiego generała: Tadeusza Kościuszki.

Jacek Zalewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu