Planujesz rozwój i ekspansję? Sprawdź finansowanie z NIF!

  • Materiał partnera
opublikowano: 06-05-2021, 11:12
aktualizacja: 07-05-2021, 10:04

Budżet inwestycyjny o wartości 700 mln zł, wartość pojedynczej inwestycji wynosi 3-64 mln zł. Te liczby charakteryzują NCBR Investment Fund ASI S.A. czyli koinwestycyjny fundusz venture capital, należący do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

NCBR Investment Fund ASI S.A. (NIF) to niespotykany wcześniej w Polsce model koinwestycyjny w B+R. Specjalizuje się w inwestycjach w małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), będące w fazie wzrostu lub ekspansji, komercjalizujące wyniki prac badawczo-rozwojowych (B+R).

NIF koncentruje się na start-upach, ale nie w początkowej fazie, lecz na etapie ich wzrostu i ekspansji – założenie zatem dotyczy kolejnych rund inwestycyjnych na dalszy rozwój. Fundusz zaprasza wszystkie zainteresowane podmioty z wielu obszarów do przesyłania swoich propozycji inwestycyjnych – mówi Krzysztof Szubert, prezes NCBR Investment Fund ASI.

Model koinwestycyjny

Model koinwestycyjny NIF jest w dużej mierze autorski, choć został zbudowany na podstawie podobnych modeli, sprawdzonych w wielu państwach. NIF realizuje strategię funduszu private equity, typu Venture Capital jako fundusz koinwestycyjny. Oznacza to, że inwestuje wyłącznie wspólnie z jednym lub wieloma funduszami partnerskimi (lub podmiotami partnerskimi) przy zachowaniu równości warunków (pari passu). Podmiotem partnerskim NIF może zostać fundusz VC lub PE lub średni albo duży przedsiębiorca. W przypadku przedsiębiorców warunkiem jest prowadzenie działalności inwestycyjnej na rynku venture capital (niezależnie od formy prawnej, z wyłączeniem spółki cywilnej lub jednoosobowej działalności gospodarczej), zgodnie z prawem właściwym dla miejsca jego siedziby.

Obecnie trwa nabór podmiotów partnerskich, prowadzony przez NIF w trybie ciągłym. Szczegółowe informacje i zgłoszenia dostępne są na www.nifasi.pl

700 mln zł do 2026 r.

NIF zamierza przeznaczyć, w latach 2020-2026, łącznie 700 mln zł na koinwestycje z podmiotami partnerskimi. To oznacza około 100 mln zł rocznie. Można zatem przewidywać, że NIF wspólnie z funduszami partnerskimi zainwestuje na rynku kapitał poziomu 1,4 mld zł.

- Zakładane przez NIF zaangażowanie w spółkę portfelową wyniesie od około 3 mln zł do około 64 mln zł łącznie. Inwestycje będą dokonywane przez każdą ze stron koinwestycji, w ramach jednej lub kilku rund finansowania, przy czym co najmniej 50 proc. inwestycji będzie pochodziło od jednego lub wielu koinwestorów, a jednocześnie co najmniej 30 proc. wartości łącznej inwestycji w danej rundzie będzie pochodziło ze środków inwestorów prywatnych. Głównym celem inwestycyjnym NIF jest wzrost wartości aktywów w wyniku wzrostu wartości posiadanych lokat – mówi Krzysztof Szubert, Prezes Zarządu NCBR Investment Fund ASI S.A.

Proces inwestycyjny – po pierwsze, wybór dobrych podmiotów partnerskich

NIF prowadzi nabór podmiotów partnerskich w trybie ciągłym. Po otrzymaniu aplikacji przeprowadzana jest analiza, trwająca kilka tygodni. Eksperci NIF oceniają historię zarządzających funduszem, doświadczenie, udane inwestycje w spółki itp. To stosunkowo długi proces, ale fundusze, które przejdą ten etap wejdą w bardzo szybki proces decyzji inwestycyjnej. NIF zakłada, że w modelu docelowym w ciągu od 7 do 14 dni podjęta zostanie wstępna decyzja o zaangażowaniu w projekt lub o rezygnacji z oferty.

Podmioty partnerskie potencjalnie mogą również współpracować z NIF bez umowy, ale wtedy wejście we wspólną inwestycję będzie trwało dość długo i może potrwać nawet kilka miesięcy – ze względu na konieczność przeprowadzenia oceny funduszu (jak w przypadku umowy partnerskiej) oraz ocenę potencjalnej inwestycji.

Inwestycje w polskie B+R – wsparcie dla MSP

NIF nie definiuje na tym etapie obszarów inwestycyjnych. Oznacza to, że pole do inwestycji jest bardzo duże. Kluczowe jest, aby przedsięwzięcia charakteryzowały się polskim pierwiastkiem oraz miały element badań i rozwoju, a także duży potencjał rozwojowy.

- NIF koncentruje się na start-upach, ale nie w ich początkowej fazie, lecz na etapie ich wzrostu i ekspansji – założenie zatem dotyczy kolejnych rund inwestycyjnych na dalszy rozwój. W napływających do NIF projektach można obserwować bardzo duży rozstrzał tematyczny – fundusz zaprasza wszystkie zainteresowane podmioty z wielu obszarów do przesyłania swoich propozycji inwestycyjnych. NIF wspólnie z funduszami partnerskimi będzie je dokładnie analizował. Szczególnie chętnie podejmiemy współpracę z firmami, które są już w fazie rozmów z funduszami na rynku i potrzebują dodatkowych środków do uzupełnienia dla realizacji projektu – dodaje Krzysztof Szubert, Prezes Zarządu NCBR Investment Fund ASI S.A.

Zapraszamy do współpracy!

Już teraz można kierować oferty inwestycyjne na adres: biuro@nifasi.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane