Twórca forum w Davos: globalizacja to kozioł ofiarny dla ludzkich niepokojów

Klaus Schwab, twórca oraz prezes Światowego Forum Gospodarczego w Davos, choć przyznaje, że szybkie zmiany społeczne budzą niepokój, to podkreślił jednak, że globalizacja nie jest jedynym winnym.

- To nie tylko zwrot przeciw globalizacji, to czego doświadczamy to   ogromne zmiany – powiedział Schwab w wywiadzie dla AFP.

Szybkie zmiany w technologii, gospodarce i struktur społecznych zasilają "pewien niepokój wśród ludzi, (którzy) próbują się odnaleźć w tym nowym świecie", powiedział. 

Wypowiedź Schwaba to reakcja na falę populizmu skierowaną przeciwko establishmentowi, który sprawił, że Wielka Brytania opowiedziała się za opuszczeniem Unii Europejskiej, a biznesmen miliarder Donald Trump został wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych. 

Populizm zyskuje na popularności w wielu demokracjach zachodnich, głównie podsycany obawy o globalizację, imigrację i przepływ uchodźców.

Schwab powiedział, że świat wydaje się być w emocjonalnym kryzysie, który ma swoje źródło w szeregu czynników, w tym w głębokich obawach o to jak nowe technologie zagrażają miejscom pracy. 

Podkreślił, że globalizacja stała się zwyczajnie “łatwym kozłem ofiarnym”.

Klaus Schwab
Zobacz więcej

Klaus Schwab

Bloomberg

Tegoroczny szczyt w Davos odbędzie się już w przyszłym tygodniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Twórca forum w Davos: globalizacja to kozioł ofiarny dla ludzkich niepokojów