Czytasz dzięki

Twórca wskaźnika Altmana prognozuje rekordową ilość bankructw

opublikowano: 10-04-2020, 13:32

Edward Altman, twórca modelu Z-score, pozwalającego przewidywać bankructwa, spodziewa się ich rekordowej liczby w USA w okresie następnych 12 miesięcy.

- Czy chodzi o bankructwa osób, czy firm, będzie to bezprecedensowe – powiedział Altman, emerytowany profesor Stern School of Business. – Pobijemy rekord w ujęciu dolarowym, bo jest dużo większe zadłużenie obecnie niż kiedykolwiek wcześniej w okresach kryzysowych – dodał.

Najnowsze badania ekonomistów z trzech banków regionalnych Rezerwy Federalnej pokazały, że liczba bankructw może wzrosnąć o 200 tys. i sięgnąć prawie 1 mln, chyba że rządowe działania stymulacyjne zahamują ten proces. W 2010 roku, pod koniec ostatniego kryzysu finansowego, liczba osobistych bankructw doszła w USA do prawie 1,5 mln. Model stworzony przez ekonomistów Fed z St. Louis, Richmond i Kansas City nie wskazuje na tak dużą liczbę wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej jak podczas kryzysu finansowego.

- Ale to może się zdarzyć, bo zapaść gospodarcza może okazać się większa niż założyliśmy, powiedział jeden z badaczy.

Ekonomiści nie uwzględnili także w wyliczeniach rachunków medycznych Amerykanów, co może w przypadku pandemii mieć zasadnicze znaczenie.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane