Twórcy i kolekcjonerzy sztuki na aukcji Top Charity 2022

  • DI
opublikowano: 19-05-2022, 17:16
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Prace czołowych artystów, m.in. Adama Myjaka, Jarosława Modzelewskiego, Rafała Olbińskiego, Agaty Kus, Karola Palczaka i Wilhelma Sasnala będą licytowane na aukcji charytatywnej Top Charity 2022. Dochód z niej zostanie przeznaczony na pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz na edukację podopiecznych polskich domów dziecka i dzieci ulicy z Ghany.

praca Rafała Olbińskiego
praca Rafała Olbińskiego
NORBERT PIWOWARCZYK

21 maja o godzinie 21 odbędzie się aukcja charytatywna Top Charity, którą zainicjowała Omena Mensah, prezeska Omenaa Foundation, filantropka, miłośniczka i kolekcjonerka dzieł sztuki i designu. Starannie wyselekcjonowane przez ekspertów prace będą licytowane w trakcie uroczystego wieczoru w Pałacu Królewskim w Wilanowie (wstęp za zaproszeniami) oraz na platformie Artinfo.pl – partnera strategicznego aukcji.

Praca Jarosława Modzelewskiego
Praca Jarosława Modzelewskiego
NORBERT PIWOWARCZYK

Dobór prac jest rezultatem kilkumiesięcznych rozmów, debat i współpracy znawców sztuki, którzy zasiadają w radzie artystycznej aukcji: Iwony Büchner-Grzesiak, prezeski Domu Aukcyjnego Polswiss Art, Rafała Kameckiego, prezesa Artinfo.pl, prof. Adama Myjaka, artysty rzeźbiarza, wykładowcy i wieloletniego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Hanny Wróblewskiej, historyczki sztuki, kuratorki i wieloletniej dyrektorki Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Zaproszenie do udziału w aukcji przyjęli: Sylwester Ambroziak, Tomasz Górnicki, Agata Kus, Przemysław Lasak, Jarosław Modzelewski, Natalia Olbiński, Rafał Olbiński, Karol Palczak, Antoni Pastwa, Wilhelm Sasnal oraz designerzy – Tomasz Rygalik i Oskar Zięta. Pracę rzeźbiarską przekazał także przewodniczący rady, Adam Myjak. Połowa dochodu z licytacji zostanie w przeznaczona na pomoc uchodźcom z Ukrainy, a pozostała jego część wesprze edukację podopiecznych polskich domów dziecka oraz dzieci ulicy z Ghany.

Praca Wilhelma Sasnala
Praca Wilhelma Sasnala
NORBERT PIWOWARCZYK

– Wydawałoby się, że w czasach kryzysu i niepewności zainteresowanie sztuką mogło osłabnąć, jednak nic bardziej mylnego. W 2021 roku, w czasie pandemii koronawirusa, wartość dzieł sztuki sprzedanych na aukcjach w Polsce przekroczyła 600 milionów złotych, a obroty wrosły o rekordowe 66 proc. W ostatnim czasie, w związku z dramatycznymi wydarzeniami w Ukrainie, aukcje charytatywne nasiliły się jeszcze mocniej, a kolekcjonerzy, artyści i liczne instytucje aktywnie włączyły się w akcje pomocowe. Aukcja zainicjowana przez Omenaa Foundation jest jednym z takich wyjątkowych wydarzeń także z uwagi na dobór prac oraz ze względu na uczestników aukcji reprezentujących polski biznes – mówi Rafał Kamecki, prezes Artinfo.pl.

Praca Agaty Kus
Praca Agaty Kus
materiały prasowe

Aukcja zostanie przeprowadzona przez Dom Aukcyjny Polswiss Art, a jej partnerem jest portal Artinfo.pl, który będzie ją transmitował na żywo, by osoby nie uczestniczące w wydarzeniu miały szansę na wzięcie udziału w licytacji.

Praca Karola Palczaka
Praca Karola Palczaka
NORBERT PIWOWARCZYK
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane