Twórcy uciekną do firm

IWA
opublikowano: 11-04-2012, 00:00

Najlepiej zarabiający twórcy założą DG i uciekną przed wyższym podatkiem — prognozują ich organizacje.

Twórcy zarabiają nieregularnie i sami organizują sobie stanowiska pracy, narzędzia i materiały. Artystom niepracującym na etatach nikt tego nie zapewnia. To właśnie te względy kazały ustawodawcy udzielić tej grupie podatników możliwość rozliczania kosztów przychodu w zwiększonej wysokości — piszą do Macieja Grabowskiego, wiceministra finansów, przedstawiciele organizacji zrzeszających środowiska twórcze.

Negują zapowiedziane ograniczenia w kosztach uzyskania przychodów uzyskiwanych z praw autorskich i praw pokrewnych. Głosy te płyną w ramach trwających konsultacji społecznych nad zmianami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ustawy o PIT), które mają zacząć obowiązywać w 2013 r.

W tygodniu przedświątecznym krytyczne opinie wpłynęły m.in. od Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA). Organizacje te są zdecydowanie przeciwne wprowadzeniu zasady, że 50-procentowe koszty uzyskania przychodów będzie można stosować do rocznych dochodów nieprzekraczających 85 528 zł. Wątpią ponadto w prognozowany przez rząd wzrost wpływów do budżetu państwa dzięki temu limitowi. ZAIKS przepowiada, że w obronie przed związanym z tym zwiększeniem obciążeń podatkowych twórcy podejmą działalność gospodarczą (DG) z liniową stawką PIT w wysokości 19 proc., dającą możliwość rozliczania kosztów w pełnej wysokości ponoszonych wydatków. Również KIPA podnosi, że najlepiej zarabiający uciekną w wynagrodzenia ryczałtowe.

Na jakie propozycje legislacyjne dotyczące obciążeń fiskalnych mogą liczyć twórcy? — pyta z kolei Wojciech Penkalski w interpelacji poselskiej do ministra finansów.

Jak podkreśla, ponoszone przez twórców nakłady są trudne, a niekiedy niemożliwe do oszacowania. Ponadto osoby wykonujące zawód bez etatu są obciążone dodatkowo koniecznością zapracowania na emeryturę, gdyż nikt im w tym nie pomaga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu