Tworzenie prawa zyska nową jakość

JK
opublikowano: 28-12-2016, 22:00

Szokujące prognozy 2017 redakcji Pulsu Biznesu

Sejmowy kryzys skłoni partię rządząca do wyciągnięcia ręki do opozycji i społeczeństwa. Od 1 kwietnia 2017 r. zacznie obowiązywać nowy regulamin prac legislacyjnych Rady Ministrów, Sejmu i Senatu. W myśl nowych zasad, każdy ministerialny projekt będzie musiał przejść rzetelne konsultacje publiczne, podczas których poddawany będzie gruntownej analizie przez organizacje przedsiębiorców (w przypadku tzw. ustaw gospodarczych) oraz instytucje społeczne. Żaden projekt nie uzyska akceptacji Rady Ministrów dopóty, dopóki nie zostaną w nim zawarte ważne i słuszne poprawki zgłoszone przez ekspertów. W przypadku ustaw gospodarczych każdy projekt będzie też musiał przejść dwa testy: zagrożeń i korzyści dla poszczególnych branż gospodarki. Oceniać je będzie 15-osobowy Narodowy Zespół ds. Reformy Prawa, w skład którego wejdzie 5 przedstawicieli rządu i 10 reprezentantów organizacji przedsiębiorców (ekspertów biznesowych i prawników). Na czele stanie osoba wskazana przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Biznesowa większość zadba, by Rada Ministrów nie przyjmowała regulacji nieprzemyślanych i groźnych dla rozmaitych sektorów gospodarki.

Głębokie zmiany nastąpią też w regulaminie prac Sejmu.

Przede wszystkim zakazane zostanie zgłaszanie jako poselskich projektów powstałych w ministerstwach. W przypadku projektów rządowych natomiast poprawki poselskie nie będą mogły wychodzić poza zakres regulacji zaproponowanych przez rząd.

Celem zmian będzie też zwiększenie szans projektów opozycyjnych. Zakazane zostanie trzymanie ich w tzw. zamrażarce (pierwsze czytanie najpóźniej po miesiącu od wpłynięcia projektu) i odrzucanie w pierwszym czytaniu. Obowiązkowe stanie się natomiast prowadzenie na plenarnym posiedzeniu Sejmu debat nad merytorycznymi poprawkami opozycji do projektów gospodarczych.

Od 1 kwietnia 2017 r. będzie obowiązywał zakaz nocnego (po godz. 22) uchwalania ustaw rządowych i zgłoszonych przez posłów opcji rządzącej. Prezydent przed podpisaniem każdej ustawy będzie zobowiązany zasięgnąć opinii Rady Dialogu Społecznego. W razie jej sprzeciwu ustawę skieruje w trybie prewencyjnym do Trybunału Konstytucyjnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu