Tychy zmodernizują gospodarkę wodno-ściekową dzięki środkom UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-10-2005, 16:30

Kosztem blisko pół miliarda złotych 130-tysięczne Tychy na Śląsku zmodernizują gospodarkę wodno-ściekową w mieście. Trzy czwarte kosztów, czyli prawie 350 mln zł, pokryje unijny Fundusz Spójności. To druga pod względem wysokości dotacja z tego funduszu w Polsce.

Kosztem blisko pół miliarda złotych 130-tysięczne Tychy na Śląsku zmodernizują gospodarkę wodno-ściekową w mieście. Trzy czwarte kosztów, czyli prawie 350 mln zł, pokryje unijny Fundusz Spójności. To druga pod względem wysokości dotacja z tego funduszu w Polsce.

    Szczegóły projektu "Czyste Tychy. Kanalizacja", który będzie realizowany w latach 2006-2008, przedstawiono podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Tychach.

    Na inwestycję składa się budowa i modernizacja ok. 332 km sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej, uregulowanie 32,2 km rowów i potoków oraz modernizacja gospodarki osadowej w oczyszczalni ścieków Urbanowice.

    Dzięki przedsięwzięciu dzielnice na obrzeżach miasta uzyskają dostęp do kanalizacji. Na realizacji inwestycji bezpośrednio skorzysta ok. 21 tys. mieszkańców, ale - jak przekonują władze miasta - uporządkowanie gospodarki ściekowej w gminie przyniesie korzyści dla wszystkich mieszkańców miasta. Poprawi się jakość wód, a Tychy zyskają w oczach inwestorów.

    "Kanalizacja to projekt, którego Tychy bardzo potrzebują. To także wielka inwestycja. Cieszę się, że w tak znaczącym wymiarze korzystamy z szansy jaką daje nam członkostwo w UE. Bez środków z Europejskiego Funduszu Spójności nieprędko moglibyśmy myśleć o uregulowaniu gospodarki ściekowej w naszym mieście" - powiedział prezydent miasta, Andrzej Dziuba.

    Łączne koszty inwestycji to prawie 495,4 mln zł, z czego ponad 465,8 mln zł to tzw. koszty kwalifikowane, które Komisja Europejska bierze pod uwagę decydując o dofinansowaniu dla projektu. Dotacja z UE wyniesie 349,4 mln zł. Fundusze ochrony środowiska: narodowy i wojewódzki, dadzą odpowiednio 58,2 mln zł i 43,1 mln zł; 28,9 mln zł to wkład miejskiego samorządu, a 15,7 mln zł pochodzić będzie z komercyjnego kredytu.

    Tychy to kolejne miasto w woj. śląskim realizujące olbrzymie przedsięwzięcie w zakresie gospodarki wodno-ściekowej dzięki unijnym funduszom. Wielomilionowe dotacje z przedakcesyjnego funduszu ISPA oraz strukturalnego Funduszu Spójności otrzymały już m.in. Rybnik, Gliwice, Katowice, Ruda Śląska, Mysłowice, Racibórz, Chorzów, Świętochłowice, Będzin oraz Częstochowa.

    Tyski wniosek o przyznanie środków z Funduszu Spójności został zaakceptowany wśród 22 wniosków w grupie 35 projektów z zakresu ochrony środowiska, przesłanych w 2004 roku przez rząd do Brukseli. Na wsparcie tych przedsięwzięć, porządkujących gospodarkę wodno-ściekową, zarezerwowano w unijnym budżecie 504 mln euro. Ich wartość kosztorysowa przekracza 1 mld euro, z czego ok. 67 proc. sfinansuje Fundusz Spójności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Tychy zmodernizują gospodarkę wodno-ściekową dzięki środkom UE