Tyco i Ciena wywołały spadki na giełdach w USA

opublikowano: 05-02-2002, 16:57

Wtorkowa sesja za Oceanem rozpoczęła się od nieznacznych spadków głównych indeksów. Na otwarciu Dow Jones stracił 0,02 proc. a Nasdaq 0,59 proc. Na rynku wciąż widać nerwowość, związaną z księgowymi praktykami zbankrutowanego koncernu energetycznego Enron. Nieufność do rzetelności raportów finansowych ochrzczono już mianem "Enronitis", a choroba ta zaczyna toczyć kolejne spółki.

Prawie 20 proc. straciły akcje konglomeratu Tyco, gdyż rynek wciąż obawia się o kondycję finansową holdingu spółki. Wall Street Journal poinformował, że koncern ukrył prawie 8 mld dolarów, które wydał na zakup kilkuset firm.

Producent komponentów światłowodowych Ciena przedstawił gorsze od oczekiwań wyniki kwartalne, dodatkowo obniżając prognozy zysku. Akcje spółki straciły 8 proc. Złe nastroje w sektorze telekomunikacyjnym pogłębia sytuacja Qwest Telecommunications. Zadłużona spółka będzie starała się pozyskać ok. 1,25 mld USD z emisji udziałów bądź papierów dłużnych. Pieniądze mają służyć redukcji zadłużenia spółki.

Nastrojów nie poprawiły dane makro. Zamówienia w przemyśle Stanów Zjednoczonych wzrosły w grudniu o 1,2 proc., a w całym ubiegłym roku zmniejszyły się o rekordową wartość 8,5 proc. Co więcej, wskaźnik aktywności sektora usług ISM spadł w styczniu do 49,6 pkt. przekraczając poziom 50 pkt., oznaczający rozwój.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tyco i Ciena wywołały spadki na giełdach w USA