Tydzień na amerykańskich giełdach zakończył się realizacją zysków

opublikowano: 17-10-2003, 22:04

Amerykańskie giełdy zakończyły tydzień spadkami. Przez całą sesję na rynkach trwała realizacja zysków. Wyprzedaż akcji wywołały wiadomości o słabych wynikach kwartalnych spółek, a także przedstawiane przez nie prognozy, które nie potwierdzały oczekiwań analityków. Dobre dane makro nie zdołały i tym razem poprawić nastrojów giełdowych graczy.

Większy niż oczekiwano wzrost wskaźnika nastrojów konsumentów, podawanego przez Uniwersytet Michigan, nie zdołał poprawić nastrojów giełdowych graczy. Pozytywnej reakcji rynków nie wywołała również wiadomość o rekordowej liczbie rozpoczętych budów domów, a także dalszym wzroście środków, które napływają do funduszy. Niezbyt dobre wiadomości przekazane przez spółki skłoniły inwestorów do realizacji zysków. Zachęcać mogły do tego choćby tylko październikowe wzrosty cen. Przed piątkową sesją Dow Jones i S&P500 zyskały po ok. 5,5 proc. wartości, a Nasdaq ponad 9 proc.

W grupie najmocniej taniejących spółek znalazł się eBay. Największa na świecie internetowa platforma aukcyjna poinformowała wprawdzie o zgodnych z oczekiwaniami wynikach kwartalnych, jednak rozczarowała zapowiadając mniejszy niż oczekiwano zysk w roku rozrachunkowym.

Dodatkowy impuls do wyprzedaży w branży internetowej dał DoubleClick. Największa działająca w sieci agencja reklamowa przekazała wyniki kwartalne. Okazało się, że jej przychody były o ok. 2 proc. niższe od oczekiwań rynku. Spowodowało to gwałtowną wyprzedaż akcji spółki. Jej wartość rynkowa spadała momentami nawet o blisko 25 proc.

Spadła cena papierów Sun Microsystems. Jeden z największych producentów serwerów znów nie miał inwestorom do przekazania dobrych wiadomości. Jego kwartalna strata okazała się większa niż oczekiwano.

Inwestorzy pozbywali się papierów MedImmune. Zdecydowała o tym wiadomość, że szczepionki produkowane przez spółkę nie będą dystrybuowane w tym roku przez Wal-Mart Stores, największą na świecie sieć supermarketów.

Przed spadkiem obronił się Advanced Micro Devices, choć po początkowym wyraźnym wzroście kursu pod koniec notowań jego akcje drożały tylko o ułamek procenta. Największy rywal Intela w segmencie mikroprocesorów poinformował o niższej niż oczekiwano stracie kwartalnej.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tydzień na amerykańskich giełdach zakończył się realizacją zysków