Tydzień obfitujący w dane

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 26-09-2016, 11:30

Bieżący tydzień obfituje w szereg istotnych publikacji z gospodarek. W USA uwaga będzie koncentrowała się wokół danych, które będą miały istotny wpływ na kolejną decyzję FOMC odnośnie stóp procentowych w USA.

Po słabszym wstępnym odczycie indeksu PMI dla sektora przemysłowego, który spadł we wrześniu do 51,4 pkt. z 52 pkt., jutro zostanie opublikowany tożsamy indeks obrazujący aktywności w amerykańskim sektorze usług. W przypadku słabszych odczytów pod znakiem zapytania stanie tempo wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale tego roku, co może negatywnie wpływać na wycenę amerykańskiego dolara. Ponadto warto wspomnieć o środowej publikacji sprzedaży detalicznej oraz piątkowym wskazaniu preferowanej przez Fed  miary inflacji – indeksie bazowym PCE. Uaktywnią się także w swoich wystąpieniach członkowie Fedu, więc wszelkie odniesienia do kształtu polityki monetarnej będą w centrum zainteresowania uczestników rynku. W piątek Eric Rosengren, który podczas wrześniowego posiedzenia głosował za podwyżka stóp procentowych, powiedział, że jego zdaniem wzrost kosztu pieniądza już teraz pomógłby w uniknięciu recesji później, gdyż nie wiązałoby się to z wieloma podwyżkami stóp procentowych w przyszłości. W opinii szefa oddziału Fed w Bostonie pozostawienie stóp procentowych na niskim poziomie może doprowadzić do ‘przestrzelenia poziomu pełnego zatrudnienia’. Waluta amerykańska pozostaje jak na razie stabilna w oczekiwaniu na dane z rynku nieruchomości dotyczące sprzedaży nowych domów oraz pierwszą debatę telewizyjną na linii Clinton- Trump. Z tego względu, że wynik wyborów prezydenckich jest w dalszym ciągu niewiadomą, to jest to kolejny czynnik ryzyka mogący przyczynić się do większej zmienności na dolarze w najbliższym czasie. Z kolei w Europie ten tydzień zapoczątkowała publikacja indeksu Ifo z Niemiec, który we wrześniu wzrósł powyżej konsensusu rynkowego z 106,3 pkt. do 109,5 pkt., co pozytywnie nastraja odnośnie pespektyw dla wzrostu gospodarczego. Wyższy niż oczekiwania rynkowe okazał się także subindeks bieżącej sytuacji gospodarczej i subindeks oczekiwań. Ponadto warto zwrócić uwagę na dzisiejsze wystąpienie Mario Draghi’ego, który zabierze głos o godzinie 16:00 przed Komitetem ds. Gospodarczych i Monetarnych Parlamentu Europejskiego. W kolejnych dniach pojawią się ważne dane dotyczące wstępnego odczytu inflacji CPI z Niemiec i całej strefy euro. Istotny będzie także odczyt niemieckiej sprzedaży detalicznej i indeksów nastrojów gospodarczych w Eurolandzie.

W ostatnim czasie na rynku walutowym uwagę przykuwa siła japońskiej waluty. Jen zyskuje na wartości pomimo wprowadzenia przez Bank Japonii programu kontroli krzywej dochodowości i deklaracji Kurody, że luźna polityka monetarna będzie kontynuowana do czasu osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2,0%. Choć BoJ pozostawił sobie otwartą furtkę na kolejne działania bezpośrednie- poprzez cięcie stóp czy też pośrednie – zwiększenie skali QQE, to rynki zdają się nie wierzyć w te deklaracje. Dzisiaj JPY zyskuje na całej linii pomimo słabszego niż poprzednio odczytu indeksu wskaźników wyprzedzających w Japonii, który spadł w lipcu do poziomu 100 pkt. z 106 pkt. (po rewizji w górę).

EURUSD

Podczas pierwszej sesji nowego tygodnia notowania eurodolara oscylują tuż poniżej zeszłotygodniowego maksimum lokalnego na poziomie 1,1256. W skali dziennej para wybroniła także strefę wsparcia w postaci wypłaszczonych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w rejonie 1,1177/96. Techniczny obraz rynku sprzyja podjęciu próby ataku na lokalne szczyty i powrotu w okolice 1,1290, gdzie obecnie opór wyznacza linia poprowadzona po ostatnich maksimach lokalnych. Potencjał spadkowy na tej parze pozostaje ograniczony dopóki para utrzymuje się powyżej okolic 1,1220/30.

EURGBP

Notowania EURGBP kontynuują wzrosty, czemu sprzyja ułożenie się ku górze istotnych średnich EMA w skali H4 (50-, 100- i 200 –okresowej). Para wybroniła linię trendu wzrostowego i ustanowiła nowy lokalny szczyt powyżej poziomu 0,8630, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę do zwyżki w okolice 0,8724, gdzie opór wyznacza maksimum z 16.VIII.2016 roku. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 0,8645.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities S.A.

Polecane