Tydzień pod znakiem banków centralnych i premiera

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 10-12-2017, 22:00

Tym będą żyły rynki

Poniedziałek

Nowy tydzień zaczniemy od danych o PKB Turcji, po których ekonomiści spodziewają się sporych fajerwerków. Poniedziałek to także dzień publikacji raportów o inflacji w Danii, Norwegii, Czechach oraz Polsce. Warto przypomnieć, że już wstępne wyliczenia GUS pokazały, że w listopadzie wzrost cen okazał się najwyższy od 5 lat, przez co dobił do celu inflacyjnego NBP.

Wtorek

Wtorek przyniesie dane z rozgrzanego w ostatnim czasie rynku nieruchomości w Australii. W Europie trwał będzie przegląd danych o inflacji. Staną do niego Rumunia, Szwecja oraz Wielka Brytania. W Polsce natomiast opublikowany zostanie odczyt inflacji bazowej, a z Niemiec nadejdzie najnowsze wskazanie indeksu ZEW. Według obecnych doniesień, we wtorek Mateusz Morawiecki ma wygłosić exposé. Oczywiście do daty tej nie należy się przyzwyczajać, bowiem — jak to w polskiej polityce — wiele może się jeszcze zmienić. Niezależnie od tego, kiedy nowy szef rządu będzie przemawiał, warto w tym czasie obserwować zachowania polskich spółek, waluty i obligacji.

Środa

Kulminacją inflacyjnego tygodnia w strefie euro będą dane z Niemiec. W Wielkiej Brytanii najistotniejszy będzie natomiast raport o sytuacji na rynku pracy. O 11 natomiast Eurostat przedstawi dane o produkcji przemysłowej. Inflacja konsumencka będzie w centrum uwagi także w USA, jednak rynki będą czekać przede wszystkim na 20, wtedy to do mediów trafi komunikat Federalnego Komitetu Otwartego rynku, w którym inwestorzy spodziewają się znaleźć decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych.

O 20.30 na konferencji prasowej po raz ostatni w roli przewodniczącej Fedu wystąpi Janet Yellen.

Czwartek

Intensywny dzień zaczniemy od przeglądu sytuacji na australijskim rynku pracy. Równocześnie rozpocznie się przegląd indeksów PMI dla sektorów przemysłowych i usługowych czołowych gospodarek. Zaczniemy od Japonii, potem przejdziemy do Francji, Niemiec, strefy euro i USA. W Europie, w ramach inflacyjnego przeglądu, poznamy dane z Francji (8.45) i Hiszpanii (9). O 9.30 po raz ostatni w tym roku komunikat ws. polityki monetarnej przedstawi Szwajcarski Bank Narodowy. Pół godziny później głos zabierze jego prezes, Thomas Jordan. O 12 o stopach procentowych decydować będzie bank centralny Turcji, zaś o 13 analogiczne zadanie stanie przed Bankiem Anglii. Następnie wszystkie oczy zwrócone zostaną na Europejski Bank Centralny, który swoją decyzję przedstawi o 13.45. Jak zwykle ciekawe może być także w trakcie konferencji prasowej, na której o 14.30 pojawi się prezes Mario Draghi.

Politycznym wydarzeniem dnia będzie początek szczytu Unii Europejskiej. Wiele wskazuje na to, że będzie to międzynarodowy debiut Mateusza Morawieckiego w roli premiera.

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia przyniesie nieco makroekonomicznego oddechu. O 11 Eurostat przedstawi dane o handlu zagranicznym. W USA natomiast tydzień zwieńczą odczyty indeksu NY Empire State, produkcji przemysłowej oraz napływu kapitałów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl

Polecane