Tydzień pod znakiem najważniejszej konferencji energetycznej na świecie

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 01-03-2021, 10:53

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej najprawdopodobniej upłynie pod znakiem dwóch wydarzeń. Po pierwsze, pod koniec tygodnia oczekiwana jest decyzja OPEC+ dotycząca wielkości produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia naftowego. Po drugie, w dniach 1-5 marca odbędzie się konferencja CERAWeek – najsłynniejsza na świecie konferencja poświęcona globalnym rynkom energii, na ogół odbywająca się w Houston, lecz tym razem, jak wiele innych wydarzeń, organizowana całkowicie zdalnie.

Na konferencji CERAWeek, jak co roku, obecne będą kluczowe postaci z rynku ropy naftowej. Nie zabraknie szefa Międzynarodowej Agencji Energetycznej, FatihaBirola, licznych ministrów ds. energii i ropy naftowej, przedstawicieli amerykańskiego Departamentu Energii, a także przedstawicieli największych spółek naftowych (w tym prezesów takich spółek jak SaudiAramco, BP, ExxonMobil, itp.). Przemawiać będą również Bill Gates oraz John Kerry, od lat zaangażowani w tematykę ochrony środowiska naturalnego – co w dużej mierze jest odzwierciedleniem tematyki, jaka będzie poruszana na konferencji.

Wiele bowiem się zmieniło na amerykańskim i globalnym rynku ropy od ostatniego CERAWeek sprzed dwóch lat (ubiegłoroczna konferencja została odwołana w związku z pandemią). Jeszcze w 2019 roku Mike Pompeo, ówczesny Sekretarz Stanu USA, mówił na konferencji o erze dominacji Stanów Zjednoczonych na rynku ropy naftowej, po dekadzie dynamicznego rozwoju tamtejszego sektora łupkowego. Dziś te słowa to już pieśń przeszłości – amerykańskie firmy łupkowe doświadczyły największego kryzysu w swojej historii po tym, jak pandemia doprowadziła do znaczącego obniżenia popytu na paliwa.

Tegoroczna konferencja będzie więc upływać pod znakiem wypowiedzi dotyczących prognoz wychodzenia globalnego rynku ropy naftowej z kryzysu wywołanego pandemią – ale nie tylko. Nacisk zostanie położony również na kwestie klimatyczne, które coraz częściej są na rynku ropy akcentowane.

Czy wypowiedzi ważnych osobistości z rynku ropy naftowej będą wpływać na notowania tego surowca? Taki scenariusz z pewnością należy wziąć pod uwagę, jednak trudno oczekiwać przełomu. Uczestnicy wydarzenia raczej skupią się na długoterminowych perspektywach dla rynku ropy naftowej.

Tymczasem nowy tydzień na rynku ropy rozpoczyna się od wzrostów, będących z kolei odreagowaniem istotnych zniżek z piątkowej sesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane