Tydzień pod znakiem ważnych danych

Karolina Czekaj Ipopema TFI, KZ
opublikowano: 17-01-2013, 00:00

CO MYŚLI RYNEK

W tym tygodniu uwaga uczestników rynku skupiona jest na danych makro i wynikach finansowych amerykańskich spółek. Interesująco może być i dziś, i jutro, ponieważ dowiemy się, z jaką dynamiką rozwijał się w grudniu polski przemysł, opublikowane zostaną szacunkowe dane operacyjne PKN Orlen, a rezultaty za ostatni kwartał 2012 r. przedstawi kilku możnych z USA, m.in. Intel, Citigroup, Bank of America i General Electric.

Inwestorzy szczególnie wypatrują informacji o produkcji przemysłowej. W październiku dynamika wyniosła 4,6 proc., w listopadzie minus 0,8 proc., a teraz oczekiwania są pesymistyczne — konsensus zakłada spadek o 7 proc. Byłby to najgorszy wynik od 2009 r. Przedsiębiorstwa, które do tej pory osiągały słabe wyniki, pochodzą z sekcji eksport lub związane są z infrastrukturą i budownictwem. Dodatkowo wskaźnik inflacji za grudzień w Polsce obniżył się do poziomu 2,4 proc., co m.in. potwierdza spowolnienie popytu konsumpcyjnego.

Choć sezon wyników za oceanem w pełni, to w kraju trzeba jeszcze poczekać na raporty firm z GPW. Konsensus oczekiwań analityków jeszcze się nie ukształtował, ale bazując na danych makro i nastrojach panujących w spółkach, należy się przygotować na to, że spowolnienie będzie widoczne w wynikach, choć oczywiście w różnych branżach z różną siłą. Można na przykład oczekiwać, że banki pokażą nieznaczne osłabienie wyników, a mocniej dotknięty spowolnieniem będzie sektor chemiczny. Straty spowodowane odpisami na kontraktach z lat poprzednich są możliwe w sektorze budowlanym. Interesujące mogą się okazać wyniki spółek handlowych, gdzie z jednej strony sprzedaż z powierzchni porównywalnej (tzw. like for like) będzie zapewne niższa, ale z drugiej strony silna ekspansja liderów sektora może przyczynić się do odnotowania wzrostu zysków.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

GIEŁDA

11 walorów polecanych przez DM BPS

Akcje pięciu i obligacje trzech nowych spółek znalazły się w portfelu inwestycyjnym, rekomendowanym przez analityków Domu Maklerskiego BPS. To NG2, Mieszko, Wawel, Wasko i Relpol, a także papiery dłużne Robyga (seria ROB0615), Banku BPS (BPS1122) i City Interactive (CIA0916). Czym walory te zasłużyły na dobrą opinię analityków? Specjaliści spodziewają się dalszego dynamicznego wzrostu powierzchni handlowej sklepów, należących do NG2 i szybkiego zwrotu z nowych inwestycji — przewagą spółki w okresie spowolnienia gospodarczego jest pozycjonowanie wyrobów w niższym segmencie cenowym. W Mieszku doceniono specjalizację zakładów produkcyjnych, która powinna się przyczynić do poprawy rentowności grupy w 2013 r. — prognozowany zysk netto to 20,8 mln zł, o jedną trzecią więcej niż w zeszłym roku. O 15 proc. do 75 mln zł wzrosnąć ma zysk innego producenta słodyczy— Wawelu, którego akcje DM BPS wciąż uważa za niedowartościowane. Rezultaty Wasko ma podbić niedawne przejęcie COIG, a w Relpolu zachęcający jest — zdaniem analityków — niski stan zobowiązań, wysoki poziom gotówki i niskie wskaźniki. Relacja ceny do zysku za ostatnie cztery kwartały to 7,7. Ze starego składu portfela, który od połowy listopada do połowy stycznia przyniósł 4,2-procentową stopę zwrotu (WIG urósł o 7,8 proc.), ostały się Gino Rossi, Monnari i ZM Kania. [KZ]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Czekaj Ipopema TFI, KZ

Polecane